Opracowana przez zespół
w składzie:
Jolanta Błaszczyk- Pyska
Wanda Cichocka
Dorota Kaszuba
Anna Lewandowska
Aleksandra Kopeć - Strzelewicz
Spis treści
IV. Obszary funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkół w Brudnowie.. 6
3. Wychowanie i profilaktyka.. 6
4. Rozwój bazy technicznej.. 6
5. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.. 6
Koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły powstała w oparciu o standardy jakości jej pracy. Opisuje ona w sposób całościowy treści i działania zmierzające do wszechstronnego rozwoju ucznia oraz służy urzeczywistnieniu wizji naszej placówki.
Jest elastyczna i otwarta, modyfikowana w zależności od potrzeb. Przy jej opracowaniu wykorzystano wskazówki i uwagi rodziców, które wpłynęły na zebraniach klasowych; wzięto pod uwagę sugestie uczniów oraz uwagi doświadczonych wychowawców, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców.
Głównym celem naszej szkoły jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia w wymiarze intelektualnym, fizycznym, emocjonalnym, społecznym, moralnym i duchowym.
U podstaw stworzonego przez nas modelu wychowanka leży założenie, że osiągnięcie przez ucznia pełni rozwoju osobistego jest możliwe tylko wtedy , gdy zapewnimy mu sprzyjające środowisko wychowawcze.
Szkoła musi być przede wszystkim bezpieczna i przyjazna uczniowi, reagująca na problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież. W działaniach, których efektem powinien być określony model wychowanka, zaakcentowałyśmy konieczność rozwoju wszystkich sfer osobowości młodego człowieka, przede wszystkim intelektualnej i moralnej, gdyż to one właśnie składają się na definicję człowieka kulturalnego.
Nasza szkoła jest przyjazna dla uczniów. Stwarza możliwości rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kształtuje postawę człowieka kierującego się w życiu zasadami moralnymi, dbającego o kulturę osobistą, szanującego tradycje narodowe i regionalne, otwartego na nowoczesność.
Uczy szacunku dla dobra wspólnego. Utwierdza w przekonaniu, że można , a nawet trzeba rozwijać własne zainteresowania i zdolności.
W swoich działaniach szkoła otwarta jest na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Absolwent oddziału przedszkolnego
w sferze wychowawczej jest:
- kulturalny. Podejmuje proste obowiązki ( sprzątanie zabawek, układanie książek ). Dba o wspólne zabawki, przybory szkolne, pomoce dydaktyczne . Z szacunkiem odnosi się do rówieśników i osób dorosłych. Używa zwrotów grzecznościowych (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam). Zachowuje ład i porządek w swoim otoczeniu.
- dobrym kolegą. Zawiera umowy z dziećmi dotyczące właściwego zachowania. Interesuje się wytworami swoich kolegów. Dostrzega wysiłek włożony w ich powstanie. Słucha kolegów pełniących dyżur, podporządkowuje się ich poleceniom. Uprzejmie wita się z innymi.
- odpowiedzialny. Kontroluje swoje zachowanie. Zgodnie zachowuje się podczas zabaw. W miarę samodzielnie radzi sobie w różnych sytuacjach i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań. Prawidłowo reaguje na pozytywne lub negatywne uwagi .
- rozważny. Troszczy się o swoje zdrowie. Dba o bezpieczeństwo własne i innych. Przestrzega zasad higieny.
- otwarty. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. Chętnie poznaje własne otoczenie. Potrafi wyrazić słownie oraz za pomocą innych środków własne spostrzeżenia i przeżycia związane z bieżącymi wydarzeniami. Posługuje się poprawnie j. polskim. Chętnie współpracuje z kolegami.
- patriotą. Zna nazwę swojej miejscowości. Nazywa godło i flagę państwową. Zna polski hymn. Wie jakiej jest narodowości , że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa. Zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka.
- przyjacielem przyrody. Szanuje i chroni środowisko naturalne człowieka. Jest wrażliwy na piękno przyrody. Potrafi opiekować się zwierzętami.
w sferze intelektualnej:
- angażuje się w zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności;
- jest ciekawy świata i ludzi;
- bierze udział w konkursach dostosowanych do swojego wieku;
- rozwija swoje zainteresowania i chętnie o nich opowiada.
Absolwent klas I-III
w sferze wychowawczej jest:
- aktywny. Lubi ruch i chętnie uprawia sport w najróżniejszych jego odmianach. Chętnie podejmuje próby ekspresji artystycznej, na miarę swoich możliwości: śpiewa, gra, rysuje, maluje, lepi, klei.
- ciekawy świata. Chętnie korzysta z podanych źródeł wiedzy i obserwuje zjawiska zachodzące w najbliższym otoczeniu. Potrafi wyciągnąć proste wnioski ze swoich obserwacji. Czuje potrzebę kontaktu z przyrodą.
- odpowiedzialny. Wykazuje gotowość przewidywania skutków swoich działań. Potrafi odstąpić od działania, przewidując jego negatywne skutki. Rozumie potrzebę ponoszenia konsekwencji swoich działań.
- otwarty. Swobodnie współpracuje z innymi dziećmi oraz dorosłymi w swej codziennej aktywności. Przyjmuje uwagi i sugestie w związku z popełnionymi błędami. Jest gotów podejmować działania w sposób planowy. Akceptuje ograniczenia swoich możliwości wynikające z wieku. Umie prezentować własne zdanie i słuchać opinii innych. Nawiązuje przyjazne kontakty z innymi i akceptuje ich odmienność.
- prawy. Stosuje się do norm obowiązujących w jego otoczeniu. Rozróżnia zachowania złe i dobre, rozumie obowiązek podejmowania tych ostatnich.
- rozważny. Szanuje zasady bezpieczeństwa i higieny. Potrafi je stosować w swoich typowych czynnościach.
- patriotą. Zna symbole narodowe, daty ważniejszych świąt narodowych. Umie zaśpiewać hymn. Zna kilka ważniejszych legend związanych z historią swojego kraju. Jest dumny z tego, że jest Polakiem i uczniem swojej szkoły. Jest świadom przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej, środowiska lokalnego).
- przyjacielem przyrody. Jest wrażliwy na piękno przyrody. Potrafi zachować się w kontakcie z przyrodą . Podejmuje działania ekologiczne w życiu codziennym. Opiekuje się zwierzętami.
w sferze intelektualnej :
- osiąga sprawność komunikacji w języku polskim, pozwalającą na swobodne korzystanie ze źródeł książkowych oraz pisemne i ustne wyrażanie swoich myśli i przeżyć;
- sprawnie liczy w zakresie zbioru liczb naturalnych, szczególnie w praktycznych sytuacjach życiowych;
- dysponuje pewnym zasobem informacji o otaczającym go świecie oraz umiejętności, mogących stanowić punkt wyjścia do dalszej nauki w zakresie różnych dziedzin edukacji.
Absolwent szkoły podstawowej jest:
- aktywny. Chętnie uprawia sport w najróżniejszych jego odmianach. Podejmuje próby ekspresji artystycznej, świadomie uczestniczy w imprezach kulturalnych szkoły i środowiska, ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki.
- ciekawy świata. Dostrzega jego złożoność, analizuje istniejące w nim zależności i związki przyczynowo- skutkowe. Świadomie poszerza swoją wiedzę.
- krytyczny. Potrafi zdobyte wiadomości selekcjonować, porządkować i oceniać ich przydatność do określonego celu.
- odpowiedzialny. Potrafi przewidzieć skutki swoich działań, wykorzystuje własne doświadczenia; wie, że za swoje czyny trzeba ponieść konsekwencje. Cieszy się z sukcesów. Umie znosić porażki, potrafi trwale i konsekwentnie szukać korzystnych dla siebie rozwiązań. Wie, że w sytuacji, w której nie potrafi sobie poradzić, należy zwrócić się do swojego najbliższego otoczenia. Umie znaleźć interesujące go nowe źródła wiedzy.
- otwarty. Chętnie i skutecznie nawiązuje kontakty z rówieśnikami, prezentując swój punkt widzenia i rozważając poglądy innych. Wie, że istnieją różne sposoby komunikowania i bez trudu uczy się korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych. Nawiązuje kontakty z ludźmi dorosłymi. W grupie potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami.
- prawy. W swoim zachowaniu wykazuje dobre intencje, potrafi rozróżnić złe i dobre uczynki.
- punktualny. Ma poczucie czasu, dyscypliny, potrafi zaplanować swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych ludzi.
- rozważny. Zna zagrożenia występujące w jego środowisku, potrafi modyfikować swoje zachowania w ich przewidywaniu. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Postępuje zgodnie z zasadami higieny.
- tolerancyjny. Rozumie, że wszyscy jesteśmy różni; jest to zjawisko normalne i pożądane, dlatego stara się każdego zrozumieć i dostrzec w nim coś dobrego.
- patriotą. Zna historię swojego regionu, kraju; szanuje tradycje regionalne i narodowe, ma szacunek do symboli narodowych i poczucie tożsamości narodowej.
- przyjacielem przyrody. Szanuje środowisko i jego zasoby naturalne, wykazuje postawę proekologiczną.
- dobrze funkcjonuje w swoim otoczeniu: domu i szkole. Pogodnie i asertywnie patrzy na świat, siebie i innych.
Absolwent gimnazjum:
- posiada rzetelną wiedzę, dostrzega przydatność swojej edukacji w praktyce życia codziennego, jak również w swojej przyszłości.
- ma orientację w zdobyczach nowych technologii, przede wszystkim informacyjnych, potrafi je świadomie i selektywnie wykorzystywać w zdobywaniu wiedzy i rozeznania we współczesnym świecie.
- jest asertywny i kreatywny w działaniu, otwarty (potrafi umiejętnie komunikować się z otoczeniem), współpracuje z grupą, podejmuje decyzje, krytycznie ocenia sytuacje i informacje, dąży do samodzielnego pogłębiania wiadomości.
- potrafi dokonywać wyborów, w których kieruje się przede wszystkim priorytetami moralnymi i etycznymi, szanuje poglądy, czy wyznanie innych, potrafi bronić własnego zdania.
- szanuje wspólne dobro będące podstawą życia społecznego, jest świadomy swoich obywatelskich obowiązków oraz swego miejsca w społeczeństwie i państwie.
- jest zdyscyplinowany i odpowiedzialny, dba o bezpieczeństwo swoje i innych.
-potrafi rozpoznać, nazwać i rozmawiać o swoich emocjach, jak również zapanować nad nimi , gdy sytuacja tego wymaga.
- akceptuje siebie i innych, kieruje własnym rozwojem.
- jest sprawny fizycznie, potrafi zadbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie.
SZKOŁA PO PIĘCIU LATACH