Nawigacja

Kontakt

  • Zespół Szkół w Brudnowie
    Brudnowo 25, 87-731 Waganiec

  • DYREKTOR
    ZESPOŁU SZKÓŁ
    mgr ARTUR GAJEWSKI

    BIP http://www.zs-brudnowo.biuletyn.net/


    Telefon – 54 2730310
    Fax – 54 2730310

Dokumenty szkoły

KONCEPCJA FUNKCJONOWANIA I ROZWOJU ZESPOŁU SZKÓŁ W BRUDNOWIE

 

 

                                   

 

Opracowana przez zespół  

w składzie:

Jolanta Błaszczyk- Pyska

Wanda Cichocka

Dorota Kaszuba

Anna Lewandowska

Aleksandra Kopeć - Strzelewicz

 

Spis treści

 

I.      WSTĘP.. 2

II . WIZJA SZKOŁY.. 2

III .  MISJA SZKOŁY.. 6

IV. Obszary funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkół w Brudnowie.. 6

1.          Potencjał kadrowy.. 6

2.          Dydaktyka.. 6

3.          Wychowanie i profilaktyka.. 6

4.          Rozwój bazy technicznej.. 6

5.          Współpraca ze środowiskiem lokalnym.. 6

V.   KRYTERIA SUKCESU.. 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. WSTĘP.

 

 

    Koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły powstała w oparciu o standardy jakości jej pracy. Opisuje ona w sposób całościowy treści i działania zmierzające do wszechstronnego rozwoju ucznia oraz służy urzeczywistnieniu wizji naszej placówki.

   Jest elastyczna i otwarta, modyfikowana w zależności od potrzeb. Przy jej opracowaniu wykorzystano wskazówki i uwagi rodziców, które wpłynęły na zebraniach klasowych; wzięto pod uwagę sugestie uczniów oraz  uwagi doświadczonych wychowawców, Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców.

       Głównym celem naszej szkoły jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia w wymiarze intelektualnym, fizycznym, emocjonalnym, społecznym, moralnym i duchowym.

    U podstaw stworzonego przez nas modelu wychowanka leży założenie, że osiągnięcie przez ucznia pełni rozwoju osobistego jest możliwe tylko wtedy , gdy zapewnimy mu sprzyjające środowisko wychowawcze.

     Szkoła musi być przede wszystkim bezpieczna i przyjazna uczniowi, reagująca na problemy, z którymi boryka się współczesna młodzież. W działaniach, których efektem powinien być określony model wychowanka, zaakcentowałyśmy konieczność rozwoju wszystkich sfer osobowości młodego człowieka, przede wszystkim intelektualnej i moralnej, gdyż to one właśnie składają się na definicję człowieka kulturalnego.   

 

II . WIZJA SZKOŁY.

 

     Nasza szkoła jest przyjazna dla uczniów. Stwarza możliwości rozwoju emocjonalnego i intelektualnego. Kształtuje postawę człowieka kierującego się w życiu zasadami moralnymi, dbającego o kulturę osobistą, szanującego tradycje narodowe i regionalne, otwartego na nowoczesność.

     Uczy szacunku dla dobra wspólnego. Utwierdza w przekonaniu, że można , a nawet trzeba rozwijać własne zainteresowania i zdolności.

     W swoich działaniach szkoła otwarta jest na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

 

 

Absolwent oddziału przedszkolnego

                                                                    

w sferze wychowawczej jest:

- kulturalny. Podejmuje proste obowiązki ( sprzątanie zabawek, układanie książek ). Dba o wspólne zabawki, przybory szkolne, pomoce dydaktyczne . Z szacunkiem odnosi się do rówieśników i osób dorosłych. Używa zwrotów grzecznościowych (dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam). Zachowuje ład i porządek w swoim otoczeniu.

 

- dobrym kolegą. Zawiera umowy z dziećmi dotyczące właściwego zachowania. Interesuje się wytworami swoich kolegów. Dostrzega wysiłek włożony w ich powstanie. Słucha kolegów pełniących dyżur, podporządkowuje się ich poleceniom. Uprzejmie wita się z innymi.

 

- odpowiedzialny. Kontroluje swoje zachowanie. Zgodnie zachowuje się podczas zabaw. W miarę samodzielnie radzi sobie w różnych sytuacjach i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań. Prawidłowo reaguje na pozytywne lub negatywne uwagi .

 

- rozważny. Troszczy się o swoje zdrowie. Dba o bezpieczeństwo własne i innych. Przestrzega zasad higieny.

 

- otwarty. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. Chętnie poznaje własne otoczenie. Potrafi wyrazić  słownie oraz za pomocą innych środków własne spostrzeżenia i przeżycia związane z bieżącymi wydarzeniami. Posługuje się poprawnie j. polskim. Chętnie współpracuje z kolegami.

 

- patriotą. Zna nazwę swojej miejscowości. Nazywa godło i flagę państwową. Zna polski hymn. Wie jakiej jest narodowości , że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa. Zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka.

 

- przyjacielem przyrody. Szanuje i chroni środowisko naturalne człowieka. Jest wrażliwy na piękno przyrody. Potrafi opiekować się zwierzętami.

 

w sferze intelektualnej:

- angażuje się w zdobywanie nowych wiadomości i umiejętności;

- jest ciekawy świata i ludzi;

- bierze udział w konkursach dostosowanych do swojego wieku;

- rozwija swoje zainteresowania i chętnie o nich opowiada.

 

 

Absolwent klas I-III

 

w sferze wychowawczej jest:

 

- aktywny. Lubi ruch i chętnie uprawia sport w najróżniejszych jego odmianach. Chętnie podejmuje próby ekspresji artystycznej, na miarę swoich możliwości: śpiewa, gra, rysuje, maluje, lepi, klei.

 

- ciekawy świata. Chętnie korzysta z podanych źródeł wiedzy i obserwuje zjawiska zachodzące w najbliższym otoczeniu. Potrafi wyciągnąć proste wnioski ze swoich obserwacji. Czuje potrzebę kontaktu z przyrodą.

 

- odpowiedzialny. Wykazuje gotowość przewidywania skutków swoich działań. Potrafi odstąpić od działania, przewidując jego negatywne skutki. Rozumie potrzebę ponoszenia konsekwencji swoich działań.

 

- otwarty. Swobodnie współpracuje z innymi dziećmi oraz dorosłymi w swej codziennej aktywności. Przyjmuje uwagi i sugestie w związku z popełnionymi błędami. Jest gotów podejmować działania w sposób planowy. Akceptuje ograniczenia swoich możliwości wynikające z wieku. Umie prezentować własne zdanie i słuchać opinii innych. Nawiązuje przyjazne kontakty z innymi i akceptuje ich odmienność.

 

- prawy. Stosuje się do norm obowiązujących w jego otoczeniu. Rozróżnia zachowania złe i dobre, rozumie obowiązek podejmowania tych ostatnich.

 

- rozważny. Szanuje zasady bezpieczeństwa i higieny. Potrafi je stosować w swoich typowych czynnościach.

 

- patriotą. Zna symbole narodowe, daty ważniejszych świąt narodowych. Umie zaśpiewać hymn. Zna kilka ważniejszych legend związanych z historią swojego kraju. Jest dumny z tego, że jest Polakiem i uczniem swojej szkoły. Jest świadom przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej, środowiska lokalnego).

 

- przyjacielem przyrody. Jest wrażliwy na piękno przyrody. Potrafi zachować się w kontakcie z przyrodą . Podejmuje działania ekologiczne w życiu codziennym. Opiekuje się zwierzętami.

 

w sferze intelektualnej :

- osiąga sprawność komunikacji w języku polskim, pozwalającą na swobodne korzystanie ze źródeł książkowych oraz pisemne i ustne wyrażanie swoich myśli i przeżyć;

- sprawnie liczy w zakresie zbioru liczb naturalnych, szczególnie w praktycznych sytuacjach życiowych;

- dysponuje pewnym zasobem informacji o otaczającym go świecie oraz umiejętności, mogących stanowić punkt wyjścia do dalszej nauki w zakresie różnych dziedzin edukacji.

 

 

 

Absolwent szkoły podstawowej jest:

 

 - aktywny. Chętnie uprawia sport w  najróżniejszych jego odmianach. Podejmuje próby ekspresji artystycznej, świadomie uczestniczy w imprezach kulturalnych szkoły i środowiska, ma swoje upodobania jako twórca i odbiorca sztuki.

- ciekawy świata. Dostrzega jego złożoność, analizuje istniejące w nim zależności i związki przyczynowo- skutkowe. Świadomie poszerza swoją wiedzę.

- krytyczny. Potrafi zdobyte wiadomości selekcjonować, porządkować i oceniać ich przydatność do określonego celu.

- odpowiedzialny.  Potrafi przewidzieć skutki swoich działań, wykorzystuje własne doświadczenia; wie, że za swoje czyny trzeba ponieść konsekwencje. Cieszy się z sukcesów. Umie znosić porażki, potrafi trwale i konsekwentnie szukać korzystnych dla siebie rozwiązań. Wie, że w sytuacji, w której nie potrafi sobie poradzić, należy zwrócić się do swojego najbliższego otoczenia. Umie znaleźć interesujące go nowe źródła wiedzy.

- otwarty. Chętnie i skutecznie nawiązuje kontakty z rówieśnikami, prezentując swój punkt widzenia i rozważając poglądy innych. Wie, że istnieją różne sposoby komunikowania i bez trudu uczy się korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych. Nawiązuje kontakty z ludźmi dorosłymi. W grupie potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami.

- prawy. W swoim zachowaniu wykazuje dobre intencje, potrafi rozróżnić złe i dobre uczynki.

- punktualny. Ma poczucie czasu, dyscypliny, potrafi zaplanować swoje zajęcia. Szanuje czas swój i innych ludzi.

- rozważny. Zna zagrożenia występujące w jego środowisku, potrafi modyfikować swoje zachowania w ich przewidywaniu. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Postępuje zgodnie z zasadami higieny.

- tolerancyjny. Rozumie, że wszyscy jesteśmy różni; jest to zjawisko normalne i pożądane, dlatego stara się  każdego zrozumieć i dostrzec w nim coś dobrego.

- patriotą. Zna historię swojego regionu, kraju; szanuje tradycje regionalne  i narodowe, ma szacunek do symboli narodowych i poczucie tożsamości narodowej.

- przyjacielem przyrody. Szanuje środowisko i jego zasoby naturalne, wykazuje postawę proekologiczną.

- dobrze funkcjonuje w swoim otoczeniu: domu i szkole. Pogodnie i asertywnie patrzy na świat, siebie i innych.  

 

 

Absolwent gimnazjum:

 

- posiada rzetelną wiedzę, dostrzega przydatność swojej edukacji w praktyce życia codziennego, jak również w  swojej przyszłości.

- ma orientację w zdobyczach nowych technologii, przede wszystkim informacyjnych, potrafi je świadomie i selektywnie wykorzystywać w zdobywaniu wiedzy i rozeznania we współczesnym świecie.

- jest asertywny i kreatywny w działaniu, otwarty (potrafi umiejętnie komunikować się z otoczeniem), współpracuje z grupą, podejmuje decyzje, krytycznie ocenia sytuacje i informacje, dąży do samodzielnego pogłębiania wiadomości.

- potrafi dokonywać wyborów, w których kieruje się przede wszystkim priorytetami moralnymi i etycznymi, szanuje poglądy,  czy wyznanie innych, potrafi bronić własnego zdania.

- szanuje wspólne dobro będące podstawą życia społecznego, jest świadomy swoich obywatelskich obowiązków oraz swego miejsca w społeczeństwie i państwie.

- jest zdyscyplinowany i odpowiedzialny,  dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

 -potrafi rozpoznać, nazwać i rozmawiać  o swoich emocjach, jak również zapanować nad nimi , gdy sytuacja tego wymaga.

- akceptuje siebie i innych, kieruje własnym rozwojem.

- jest sprawny fizycznie, potrafi zadbać o swoją kondycję fizyczną i zdrowie.

 

III .  MISJA SZKOŁY.

 

  1. Przygotowanie młodych ludzi do nowej formy zdawania egzaminów ósmoklasisty i egzaminów gimnazjalnych.

 

  1. Ukształtowanie człowieka poszukującego wartości moralnych, estetycznych i patriotycznych.

 

  1. Przygotowanie młodego człowieka do pełnienia ról społecznych.

 

  1. Zapewnienie warunków wszechstronnego rozwoju każdego ucznia, dbanie o wysoką jakość kształcenia i wychowania.

 

  1. Kształtowanie postawy dbałości o własne i cudze zdrowie.

 

  1. Umocnienie współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

 

 

IV. Obszary funkcjonowania i rozwoju Zespołu Szkół w Brudnowie.

 

  1. Potencjał kadrowy.

 

  • Tworzenie dobrych warunków do rozwoju inwencji twórczej nauczycieli, realizacji różnego rodzaju projektów i innowacji;
  • Wspieranie nauczycieli chcących poszerzyć swoje kwalifikacje oraz realizujących awans zawodowy;
  • Zachęcanie do doskonalenia umiejętności zawodowych przez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach, warsztatach związanych z reformą szkolnictwa, nowymi strategiami nauczania;
  • Współpraca  z ośrodkami doskonalenia nauczycieli;
  • Projektowanie WDN pod kątem  wprowadzonych zmian w systemie oświaty;
  • Zaangażowanie  nauczycieli  do sprawowania funkcji egzaminatorów OKE, zarówno na szczeblu szkoły podstawowej jak i gimnazjum;
  • Wykorzystanie istniejącego potencjału ludzkiego wśród kadry niepedagogicznej, aby przeprowadzić bieżące naprawy i remonty wewnątrz budynków oraz utrzymać w należytej czystości i porządku teren zewnętrzny szkoły.

 

 

  1. Dydaktyka.

 

  • Diagnozowanie poziomu dydaktycznego  uczniów na początku każdego etapu edukacyjnego i badanie EWD;
  • Wprowadzanie testów przedmiotowych sprawdzających poziom wiedzy i umiejętności  uczniów  poszczególnych klas w każdym roku szkolnym;
  • Inspirowanie nauczycieli  w zakresie stosowania nowoczesnych (empirycznych) metod nauczania , indywidualizacji pracy z uczniem, wspomaganiu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • Praca z uczniem zdolnym (zajęcia pozalekcyjne umożliwić mają rozwój ucznia zgodny z jego zainteresowaniami), uczestniczenie w konkursach i zawodach oraz prezentowanie sukcesów na szkolnej stronie internetowej;
  • Realizowanie projektów edukacyjnych z różnych dziedzin nauki i życia społecznego, zgodnie z zainteresowaniami i potrzebami uczniów oraz według regulaminu;
  • Organizowanie pomocy nauczycielskiej oraz uczniowskiej dla uczniów z problemami edukacyjnymi, współpraca z PPP;
  • Stosowanie elementów oceniania kształtującego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na informację zwrotną;
  • Wykorzystanie w procesie nauczania na każdym przedmiocie multimedialnych pomocy dydaktycznych;
  • Monitorowanie przestrzegania wewnątrzszkolnego oceniania uczniów.

 

 

  1. Wychowanie i profilaktyka.

 

  • Właściwe zagospodarowanie czasu wolnego uczniów jako forma zapobiegania agresji i patologiom- koła zainteresowań, zajęcia świetlicowe, zabawy i wycieczki, integrowanie rodziców wokół tych działań;
  • Realizacja programów naprawczych w zakresie podniesienia frekwencji uczniów, rzetelny przepływ informacji w relacjach wychowawca-rodzice;
  • Owocna współpraca z Samorządem Uczniowskim;
  • Wspieranie inicjatywy szkolnego wolontariatu do organizacji uczniowskich zespołów wspomagania rówieśniczego, pomocy koleżeńskiej, przeciwdziałania uzależnieniom;
  • Współpraca ze służbą zdrowia, prowadzenie zajęć z pierwszej pomocy;
  • Realizacja programów profilaktycznych, ustalenie skutecznych działań profilaktyki antyalkoholowej, antynikotynowej oraz pod kątem zagrożeń środkami psychoaktywnymi;
  • Współpraca z Gminną Komisją Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Patologii Społecznej, pozyskiwanie środków na realizację programów profilaktycznych; Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną SANEPID  w Aleksandrowie  Kuj., Starostwem Powiatowym w Aleksandrowie Kuj.;
  • Promowanie zdrowego stylu życia poprzez powiatowy konkurs „PRZEMOCY-STOP”, , wyjazdy na basen;
  • Uwzględnienie w klasowych planach wychowawczych poprawy relacji interpersonalnych (techniki socjometryczne);
  • Współpraca z rodzicami w przypadku występowania problemów wychowawczych (pedagogizacja rodziców);
  • Działalność szkolnego doradcy zawodowego;
  • Współpraca z instytucjami zewnętrznymi.

 

 

  1. Rozwój bazy technicznej.
  • Systematyczna renowacja pomieszczeń edukacyjnych i korytarzy szkolnych;
  • Utrzymanie odpowiedniego stanu bazy sportowej- wyrównywanie, koszenie trawy na płycie boiska do piłki nożnej, utrzymywanie w czystości terenu wokół boiska ze sztuczną nawierzchnią;
  • Wyposażenie każdej klasopracowni w komputer z dostępem do Internetu, a klasopracowni językowych w sprzęt do odtwarzania filmów;
  • Wzbogacenie zasobów szkoły w pomoce dydaktyczne i lektury;
  • Doposażenie gabinetów przedmiotowych w meble, gabloty, biurka,  a oddział przedszkolny w meble, zabawki, rolety, DVD i  gry edukacyjne  w ramach różnego rodzaju projektów, realizowanych także ze środków pozabudżetowych;
  • Inwentaryzacja i uporządkowanie budynku gospodarczego;
  • Wyposażenie na bieżąco w odpowiedni sprzęt pomieszczenia kuchennego i nadzorowanie dowozu obiadów w formie  cateringu;
  • Przeanalizowanie i reorganizacja planu dowozu dzieci i młodzieży do szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym.

 

 

  1. Współpraca ze środowiskiem lokalnym.

 

  • Uaktywnienie rodziców wszystkich etapów kształcenia  w działania na rzecz zespołu szkół, stałą współpracę z Radą Rodziców;
  • Współpraca z innymi instytucjami na terenie gminy i obwodu szkolnego (parafia, Szkoła Podstawowa w Niszczewach, Gminna Orkiestra Dęta, GOPS, przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą)  oraz kontynuacja rozpoczętej wcześniej  współpracy ze stowarzyszeniem „Pojednanie polsko-niemieckie”;
  • Szeroko pojęta promocja szkoły i jej pozytywnego wizerunku poprzez różne kanały komunikacyjne i sposoby promocji (gazetki, czasopismo szkolne, kronikę szkolną, stronę internetową), monitorowanie dalszych losów absolwentów;
  • Przygotowanie ofert edukacyjnych dla przyszłych przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych wybierających placówkę gimnazjalną;
  • Integracja zespołu szkół ze środowiskiem poprzez współorganizowanie imprez dla mieszkańców wsi przy zaangażowaniu szkolnych zespołów: tanecznego i muzycznego i wykorzystaniu bogatego instrumentarium muzycznego;
  • Rejestrowanie ważnych wydarzeń z życia szkoły w różnych formach (notatki, fotografie, wywiady)  w celu wykorzystania materiałów w promocji szkoły na stronie internetowej i dokumentowania w kronice szkolnej.

 

V.   KRYTERIA SUKCESU.

 

                              SZKOŁA PO PIĘCIU LATACH

 

  1.   Szkoła stwarza optymalne warunki dla rozwoju zawodowego kadry pedagogicznej.
  2. Umiejętności i wiedza nauczycieli sprzyja efektywności pracy dydaktyczno- wychowawczej.
  3. Szkolne Centrum Opieki i Szerzenia Kultury działa w godzinach dostosowanych do potrzeb dzieci i rodziców. Każde dziecko ma zapewnioną pomoc przy odrabianiu lekcji. Poza nauczycielami udzielają jej najzdolniejsi starsi uczniowie i wolontariusze.
  4. Szkoła jest placówką nastawioną na wyrównywanie szans wszystkich dzieci ze szczególnym naciskiem na zmniejszenie różnic i wspomaganie rozwoju uczniów z rodzin dysfunkcyjnych, zaniedbanych czy o niskim statusie społecznym.
  5. Kształcenie w szkole jest zorganizowane w taki sposób, aby rozpoznać problemy i talenty każdego dziecka, wyrównać różnice między poszczególnymi uczniami i rozwijać ich indywidualne zainteresowania oraz zdolności.
  6. Szkoła oferuje szeroką gamę zajęć pozalekcyjnych i kół zainteresowań. Część z nich stanowią zajęcia wyrównawcze. Ich sposób prowadzenia dostarcza uczniom radości, zadowolenia i samosatysfakcji, a nie jest dodatkowym i  trudnym obowiązkiem.
  7. Aspiracje i uzdolnienia wszystkich uczniów szkoła wykorzystuje oraz skutecznie rozwija. Sukcesy uczniów stanowią dobrą promocję placówki w lokalnym środowisku i są prezentowane na bieżąco na szkolnej stronie internetowej.
  8. Szkoła utrzymuje bliski kontakt z rodzicami swych uczniów. Rodzice mogą liczyć na system wsparcia i stałego doradztwa w sprawach dotyczących problemów wychowawczych i rozwojowych dzieci.
  9. Szkoła jest otwarta na środowisko lokalne, utrzymuje bliski kontakt z władzami lokalnymi i mediami, informuje ich o swych przedsięwzięciach.
  10. Uczniowie wybierają zajęcia rekreacyjno- sportowe zgodnie ze swoimi zainteresowaniami.
  11. Nauczyciele stawiają swoim uczniom wysokie, lecz realne wymagania dostosowane do poziomu intelektualnego dziecka, zachęcają ich do udziału w konkursach i olimpiadach tak, aby absolwenci byli możliwie najlepiej przygotowani do dalszej edukacji.
  12. Szkoła jest  placówką nastawioną na bardzo nowoczesną dydaktykę, naukę języków obcych.
  13. Uczniowie rozwijają podstawowe umiejętności uczenia się, skutecznej komunikacji interpersonalnej, współpracy zespołowej, twórczego rozwiązywania problemów. Są zachęcani do samodzielności, odpowiedzialności i przedsiębiorczości.
  14. Szkoła kreuje swój pozytywny wizerunek w środowisku poprzez różne kanały komunikacyjne i  sposoby promocji.  Posiada bazę danych absolwentów w celu monitorowania ich karier.
  15. W priorytetach wychowawczych znajdują się działania nastawione na tworzenie dobrych kontaktów między uczniami, nauczycielami i rodzicami.
  16. Szkoła posiada monitoring wizyjny, aby  zapewnić uczniom bezpieczeństwo i kontrolę ich  zachowań.
  17. Placówka dysponuje rozwiniętą bazą techniczną pozwalającą na skuteczną realizację wszystkich zadań edukacyjnych.

  

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół w Brudnowie
    Brudnowo 25, 87-731 Waganiec

  • DYREKTOR
    ZESPOŁU SZKÓŁ
    mgr ARTUR GAJEWSKI

    BIP http://www.zs-brudnowo.biuletyn.net/


    Telefon – 54 2730310
    Fax – 54 2730310

Galeria zdjęć