PROGRAM WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRUDNOWIE
„Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie- naucz.
Jeśli nie wie- wytłumacz.
Jeśli nie może- pomóż"
Janusz Korczak
Dziecko dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia. Powinno być w pełni przygotowane do życia w społeczeństwie jako indywidualnie ukształtowana jednostka wychowana w duchu pokoju, godności, wolności, tolerancji, równości i solidarności.
Naukę należy ukierunkować na rozwijanie zdolności umysłowych i fizycznych dziecka, wyrabianie szacunku dla jego rodziców i dla praw człowieka oraz na kształtowanie wrażliwości na problemy otaczającego świata.
Wychowanie stanowi integralną całość z nauczaniem i należy do priorytetowych zadań szkoły. Ma ona obowiązek umożliwić uczniom zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do kontynuacji nauki oraz rozwój moralny i duchowy. Zadaniem szkoły jest ponadto stworzenie dobrych warunków do pracy, prowadzenie różnorodnych form zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych, stworzenie systemu oceniania i motywowania do pogłębiania wiedzy i kształtowania umiejętności.
Zadania wychowawcze szkoły są podporządkowane nadrzędnemu celowi, jakim jest wszechstronny rozwój wychowanka w wymiarze emocjonalnym, społecznym, kulturalnym, moralnym, ekologicznym, zdrowotnym i intelektualnym. Szkoła, przedszkole jako środowisko wychowawcze ma za zadanie wspomagać wychowanków w osiąganiu wszechstronnego rozwoju, kształtować postawy, umożliwić korygowanie deficytów w celu optymalizacji osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz zapobiegać zagrożeniom poprzez profilaktykę, przeciwdziałanie istniejącym zagrożeniom i wsparcie uczniów, dzieci przedszkolnych w trudnych sytuacjach.
Program powstał w oparciu o obserwacje, ankiety, konsultacje z rodzicami, nauczycielami i Samorządem Szkolnym
Szkolny Program Wychowawczy-Profilaktyczny został opracowany na podstawie następujących aktów prawnych:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty wraz z późniejszymi zmianami (Dz. U. z 2001 r. nr 111, poz. 1194)
Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189).
Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.).
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).
Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783).
Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 957).
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2015r. poz. 1249).
Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483 ze zm.).
Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
Rozporządzenie MEN z 28 marca 2017 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. poz. 703).
Statut Szkoły Podstawowej w Brudnowie
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, § 1 pkt 1.
Wnioski z nadzoru pedagogicznego dyrektora sprawowanego w roku szk. 2019/2020 oraz sposób ich wykorzystania ustalony przez radę pedagogiczną.
Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2020/2021,
Priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021.
Przedstawiony poniżeń system działań wychowawczo-profilaktycznych uwzględnia potrzeby i stan zasobów szkoły, a sposób realizacji wskazanych celów jest często wspólny dla wszystkich sfer (fizycznej, psychicznej, społeczna, duchowej).
Zadania uwzględniają także następujące problemy wynikające ze zmian zachodzących we współczesnym świecie zauważalnych w najbliższym otoczeniu ucznia (szkoła, rodzina, rówieśnicy, środowisko lokalne) i wynikających z przeprowadzonych obserwacji i badań własnych:
funkcjonowanie uczniów w rodzinach dysfunkcyjnych,
wpływ pracy zarobkowej uczniów na ich sytuację szkolną,
zagrożenie alkoholem, narkotykami, substancjami psychoaktywnymi, w szczególności dopalaczami, palenie papierosów,
różne formy agresji i przemocy, cyberprzemoc, stalking, niewłaściwe wykorzystywanie Internetu, nieposzanowanie godności osobistej innych ludzi; życie nierealnym, wirtualnym światem; uzależnienie od Internetu (tu: wszelkie urządzenia komunikacyjne),
niska kultura słowa, zachowania niezgodne z normami społecznymi, trudności z przestrzeganiem dyscypliny, wchodzenie w konflikt z prawem,
brak motywacji do nauki, niskie potrzeby edukacyjne, wagary.
Po dokonaniu analizy problemów występujących w ubiegłym roku szkolnym w bieżącym roku należy:
Zwrócić większą uwagę na dyscyplinę i kulturę osobistą podczas zajęć dydaktycznych.
Motywować uczniów do odrabiania prac domowych i aktywnego udziału w zajęciach lekcyjnych i zajęciach dodatkowych (zarówno wyrównujących braki jak i rozwijających uzdolnienia uczniów).
Prowadzić działania wychowawcze realizujące zadania związane z integracją i bezpieczeństwem.
Zmniejszyć zagrożenia związane z używkami takimi jak papierosy, narkotyki, dopalacze, alkohol, uzależnienia od internetu i gier komputerowych.
Program będzie realizowany podczas:
zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego,
godzin z wychowawcą,
zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
Realizacja programu może odbywać się w oddziale, grupie międzyklasowej, z udziałem całej społeczności szkolnej lub w trakcie bieżącej pracy z uczniem.
Zalecane formy prowadzenia działalności profilaktycznej w szkole:
interaktywne wykłady, warsztaty, projekty, szkolenia,
spektakle teatralne, pikniki lub inne formy uwzględniające wykorzystanie aktywnych metod pracy.
Instytucje pozaszkolne współpracujące przy realizacji programu:
Jednostki samorządu terytorialnego,
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,
Placówki doskonalenia nauczycieli,
Podmioty realizujące świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, leczenia uzależnień,
Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna,
Policja, Sąd Rodzinny, Straż Pożarna.
Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo- profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:
fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;
psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;
społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;
duchowej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.
Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród dzieci przedszkolnych, uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie zgodnie z zalecanymi formami w szkole.
wspieranie indywidualnej drogi rozwojowej,
kształtowanie pozytywnych postaw społecznych,
kształtowanie więzi z krajem ojczystym oraz poszanowanie dla dziedzictwa narodowego,
rozwijanie poczucia jedności człowieka z otaczającym światem,
rozpoznawanie zagrożeń występujących w środowisku i przeciwdziałanie tym zagrożeniom,
doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza szkołą oraz w świecie wirtualnym,
rozwijanie kompetencji czytelniczych,
przygotowanie do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie,
kształtowanie postaw i nawyków prozdrowotnych i proekologicznych,
ukazywanie zagrożeń zdrowotnych i społecznych związanych ze spożywaniem alkoholu, papierosów i narkotyków,
kształtowanie postaw pożądanych wobec agresji, wulgaryzmu, chuligaństwa, nietolerancji,
uczenie praworządności, respektowania prawa szkolnego, norm etyczno-moralnych,
eliminowanie zagrożeń utraty zdrowia i szans rozwojowych przez uzależnienia,
informowanie o konsekwencjach zachowań destruktywnych,
kształtowanie postaw patriotycznych.
Istotnym punktem w realizacji planowanych działań są podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, w których w roku szkolnym 2020/2021 uwzględniono aspekty takie jak: 1. Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia oraz wsparcia psychologiczno-pedagogicznego wszystkim uczniom z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. 2. Wykorzystanie w procesach edukacyjnych narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia na odległość. Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych. 3. Działania wychowawcze szkoły. Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych.
Kształtowanie umiejętności dbania o siebie, swoje zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój.
Dostarczanie wiedzy na temat rozwoju fizycznego i psychicznego człowieka.
Budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby, kształtowanie umiejętności samooceny.
Kształcenie wytrwałości w osiąganiu celów związanych z własnym rozwojem.
Rozwijanie uzdolnień zainteresowań, stymulowanie twórczości dziecięcej.
Kompensowanie deficytów i braków rozwojowych.
Dostarczanie wiedzy na temat zapobiegania covid-19.
Kształtowanie postawy szacunku, życzliwości i tolerancji oraz zdolności empatii wobec innych ludzi.
Dostarczenie wiedzy na temat praw i obowiązków człowieka, dziecka, ucznia.
Ukazywanie wartości i uświadamianie znaczenia pozytywnych więzi i relacji w rodzinie i grupie rówieśniczej.
Rozwijanie umiejętności skutecznego porozumiewania się, pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów.
Rozwijanie samorządności jako przygotowanie do udziału w życiu środowiska lokalnego.
Przygotowanie do korzystania z dorobku kultury i dziedzictwa narodowego.
Poznanie najbliższego środowiska i specyfiki swojego regionu.
Uczenie właściwego zachowania wobec symboli narodowych i miejsc pamięci.
Uczenie odbioru dóbr kultury (muzea, teatry, kina, inne).
Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji oraz świadomego i odpowiedzialnego korzystania ze środków masowej komunikacji.
Dostarczenie uczniom wiadomości na temat różnych źródeł wiedzy we współczesnym świecie.
Kształcenie umiejętności korzystania z dostępnych źródeł wiedzy.
Przygotowanie do dokonywania oceny i wyboru informacji.
Uświadomienie zagrożeń płynących z rozwoju technologii medialnych.
Przygotowanie uczniów do podejmowania decyzji zgodnych z wymaganiami ochrony zasobów środowiska.
Poznanie problemów ekologicznych wybranych regionów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższej okolicy.
Rozwijanie wrażliwości na zagrożenie środowiska i los istot żywych.
Przygotowanie do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody.
Ograniczenie zachowań agresywnych i przemocy w szkole
Diagnoza poziomu bezpieczeństwa w szkole.
Uświadamianie uczniom, czym jest agresja i przemoc oraz jak sobie z nimi radzić.
Wdrażanie działań na rzecz ograniczania agresji i przemocy, kształtowanie umiejętności asertywnych.
Kształtowanie umiejętności zastępowania agresji, wnioskowania moralnego oraz kontroli emocji.
Wzbudzanie empatii, tolerancji, zachowań prospołecznych i antydyskryminacyjnych.
Kształtowanie postaw troski o bezpieczeństwo własne i innych.
Pedagogizacja rodziców.
Rozwijanie umiejętności współżycia społecznego
Przedstawienie zasad i reguł współżycia w klasie i szkole.
Edukacja prawna uczniów.
Uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych.
Integrowanie społeczności klasowej i szkolnej.
Uwrażliwienie uczniów na akceptację odmienności.
Rozszerzenie działań na rzecz propagowania zdrowego trybu życia
Propagowanie zdrowego trybu życia.
Popularyzacja aktywnych sposobów spędzania wolnego czasu.
Uświadomienie konieczności zachowania higieny i ergonomii pracy.
Kształtowanie nawyków dbania o zdrowie i higienę osobistą.
Poszerzanie zainteresowań i wiedzy ucznia.
Uświadomienie uczniom, że dbanie o higienę, noszenie maseczek i zachowania dystansu społecznego zmniejsza ryzyko zakażenia covid-19.
Profilaktyka uzależnień
Asertywność.
Profilaktyka palenia papierosów.
Profilaktyka picia alkoholu.
Profilaktyka narkomanii, lekomanii, uzależnienia od komputera.
Rozpoznawanie sytuacji domowej wychowanków.
Wdrażanie wybranych programów profilaktycznych.
Wdrażanie metod radzenia sobie w trudnych sytuacjach
Umiejętne szukanie pomocy.
Poszerzenie wiedzy dotyczącej sytuacji trudnych.
Wdrażanie metod asertywnych.
Pomoc uczniom w radzeniu sobie ze stresem.
Pomoc uczniom w radzeniu sobie z własnymi ograniczeniami.
Absolwent jest:
aktywny - posiada zainteresowania, pasje, jest twórczy wykazuje się samodzielnością,
ciekawy świata - korzysta z różnych źródeł informacji, wykorzystuje zdobytą wiedzę,
odpowiedzialny - umie samodzielnie rozwiązywać problemy, podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje,
otwarty - potrafi uważnie słuchać, rozmawiać umie współpracować w grupie, prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych,
optymistą - pozytywnie patrzy na świat, lubi siebie i innych,
tolerancyjny - szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy, jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka
świadomy praw swoich i innych ludzi - zna swoją wartość, swoje prawa i respektuje prawa innych.
Integrować społeczność szkoły.
Stworzyć warunki bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego uczniów na terenie szkoły.
Współpracować z rodzicami.
Wykorzystać system oceniania jako środek osiągania celów wychowawczych, promować postęp w uczeniu się i zachowaniu, prezentować osiągnięcia uczniów, wzbogacać system nagradzania uczniów.
Przeciwdziałać agresji.
Rozwijać postawy patriotyczne i obywatelskie.
Tworzyć atrakcyjną ofertę zajęć pozalekcyjnych, organizować imprezy szkolne i konkursy.
Doskonalić system diagnozy, profilaktyki i terapii pedagogicznej i psychologicznej, rozwijać system pomocy materialnej dla uczniów.
Wspierać samorządność uczniów.
Tworzyć warunki do wykorzystania zdobytej wiedzy i umiejętności w praktycznych sytuacjach.
Doskonalić umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania podmiotowych relacji z uczniami, wychowankami oraz ich rodzicami lub opiekunami a także warsztatowej pracy z grupą uczniów lub wychowanków;
Rozwijać i wspierać działalności wolontariatu oraz zaangażowania w działalność podmiotów, o których mowa w art. 2a ust. 1 oraz art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr. 256, poz. 2572, z późn. zm. 2);
Przygotować ofertę zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji życiowej;
Włączyć się do inicjatywy środowiska lokalnego.
Tworzyć warunki wspomagające rozwój ucznia.
Kształcić nawyki przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz odpowiedniego zachowania się w różnych sytuacjach.
Zapoznać z prawami i obowiązkami dziecka, ucznia, człowieka.
Otaczać indywidualną opieką każdego wychowanka.
Diagnozować potrzeby zespołu i poszczególnych uczniów.
Integrować klasę.
Pomagać w rozwiązywaniu problemów uczniów i konfliktów miedzy nimi.
Informować o zagrożeniach płynących z Internetu i stosowania używek.
Wdrażać do samooceny postępów w zachowaniu.
Promować osiągnięcia uczniów klasy.
Przygotowywać uroczystości klasowe i szkolne oraz apele okolicznościowe i wychowawcze.
Współpracować z rodzicami uczniów, nauczycielami i specjalistami ze szkoły i spoza niej.
Zachęcać swoim przykładem do wzrastania w świecie autentycznych wartości.
Zachęcać do wolontariatu.
Opracować i realizować zagadnienia z klasowych programów wychowawczych, spójnych z programem wychowawczo- profilaktycznym szkoły.
Pomoc uczniom w rozwiązywaniu trudności życiowych i rodzinnych, uruchomienie akcji informacyjnej mającej na celu uświadomienie uczniom możliwości zwrócenia się z problemem do konkretnej osoby w szkole: wychowawcy, psychologa, dyrektora szkoły.
Podnoszenie poziomu kultury osobistej uczniów.
Godziny wychowawcze dotyczące zachowania się w stosunku do rówieśników, osób dorosłych, w miejscach publicznych (kino, teatr, itp.).
Współpraca z rodziną.
Inicjowanie spotkań mających na celu omawianie problemów wysuwanych przez rodziców, np. wywiadówki profilaktyczne.
Realizacja programów profilaktycznych dotyczących palenia tytoniu i picia alkoholu, rozwijania umiejętności interpersonalnych.
Wprowadzanie zajęć redukujących napięcie, relaksacyjnych, zajęć śródlekcyjnych.
Organizacja koleżeńskiej pomocy w nauce.
Kształtowanie postaw poszanowania mienia wspólnego, dbałości o estetykę klasy, szkoły i otoczenia.
Systematyczne informowanie rodziców o postępach w nauce i zachowaniu ich dzieci.
Pomoc w poznawaniu samego siebie i kształtowaniu pożądanego systemu wartości.
Realizować treści programowe zgodne ze specyfiką zajęć służące realizacji celów wychowawczych, dostarczyć wiedzy, kształcić umiejętności i postawy.
Współpracować z wychowawcą, realizować strategie wychowawcze klasy,
Respektować zasady, ustalenia.
Współorganizować wyjścia kulturalne i organizować wycieczki dydaktyczne.
Propagować osiągnięcia dydaktyczne uczniów.
Inspirować pracę uczniów w czasie lekcji.
Wyzwalać aktywność pozalekcyjną uczniów.
Stwarzać sytuacje umożliwiające samoocenę i ocenę grupy.
Wnioskować o diagnozę psychologiczną, uwzględniać zalecenia specjalistów w pracy z uczniem.
Formułować oczekiwania wobec uczniów, dotyczące ich osiągnięć edukacyjnych i zachowania.
Uświadamiać wartości przekazane przez autorytety wszechczasów.
Zwracanie- podczas dyżurów szczególnej uwagi na miejsca tzw. podwyższonego ryzyka: toalety, schody, szatnie, noszenia maseczek w częściach wspólnych itp.
Informowanie na bieżąco wychowawców o niewłaściwym zachowaniu ich wychowanków zarówno przez nauczycieli dyżurujących jak i pozostałych nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Obserwacja zachowania uczniów w miejscach publicznych i zwracanie uwagi na przejawy agresji, palenia papierosów, spożywania alkoholu czy niszczenia mienia.
Wdrażanie do świadomego unikania zagrożeń oraz kształtowanie umiejętności odmawiania i negocjacji.
Dawanie przykładów odpowiedzialności, sumienności, umiejętności rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
Indywidualna pomoc uczniom w rozwiązywaniu sytuacji trudnych.
Organizowanie pogadanek, prelekcji i godzin wychowawczych dla uczniów.
Psychoedukacja rodziców.
Wsparcie nauczycieli.
Rodzice i szkoła współpracują ze sobą w pracy wychowawczej, kierując się zawsze dobrem dziecka.
Rodzice uczestniczą w zebraniach zorganizowanych przez wychowawcę lub dyrektora szkoły, w dniach otwartych szkoły, prelekcjach poświęconych zagadnieniom wychowawczym.
Rodzice mają obowiązek stałego kontaktu z wychowawcą, szczególnie w trudnych sytuacjach wychowawczych.
Rodzice dbają o odpowiedni wygląd i strój dziecka.
W sytuacjach spornych w klasie rodzic zobowiązany jest do zachowania drogi służbowej zgodnie z zapisami Statutu Szkoły.
Rodzice winni czynnie uczestniczyć w pracach, imprezach i uroczystościach klasowych i szkolnych.
ZASADY WSPÓŁPRACY PROFILAKTYCZNEJ Z RODZICAMI
Każdy rodzic czuwa nad tym, aby jego dziecko wykazywało właściwą kulturę osobistą oraz sumiennie realizowało obowiązek szkolny.
Rodzice utrzymują regularny kontakt z wychowawcą klasy, a w razie potrzeby z pedagogiem szkolnym, psychologiem bądź Dyrektorem Szkoły w celu zapobiegania niewłaściwym zachowaniom.
Rodzice biorą udział w przedsięwzięciach organizowanych przez szkołę mających na celu doskonalenie metod wychowawczych.
Rodzice uczniów sprawiających szczególne trudności wychowawcze winni kontaktować się ze szkołą w każdym przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących norm i zasad oraz wspólnie znajdować sposoby rozwiązywania problemów.
Rodzice dostosowują się do rozporządzeń dyrektora szkoły odnośnie procedur związanych z zakarzeniem covid-19.
PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA.
Pragniemy, aby absolwenci naszej szkoły:
pracowali nad własnym rozwojem, budując swój system wartości w oparciu o aspekty religijne i moralne, rozwijali swoje pasje i zainteresowania;
mieli szacunek dla rodziny i świadomość, że jest ona najważniejsza dla prawidłowego rozwoju i szczęścia nie tylko każdego człowieka, ale całego społeczeństwa;
umieli rzetelnie pracować, mieli szacunek dla pracy innych ludzi, byli zaradni
i odpowiedzialni;
byli asertywni – potrafili zaprezentować i obronić własne zdanie, szanując innych, którzy mają odmienne poglądy;
potrafili i chcieli podejmować wybory sprzyjające zachowaniu szeroko pojętego zdrowia;
znali i szanowali historię, kulturę oraz tradycję regionu i kraju;
potrafili samodzielnie i krytycznie myśleć oraz korzystać z różnych źródeł informacji;
byli wrażliwi na otaczającą ich przyrodę i piękno natury.
Lp. |
Uroczystość szkolna |
Data |
Osoby odpowiedzialne |
1 |
Inauguracja rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 |
04.09.2023r. |
Samorząd Uczniowski Dyrektor Szkoły |
2 |
Lubelski Festiwal Nauki |
11 – 15.09.2023r. |
p. A. Zykubek |
3 |
Dzień Przedszkolaka |
20.09.2023r. |
nauczyciel przedszkola rodzice |
4 |
Święto Pieczonego Ziemniaka |
28.09.2023r. |
wychowawcy klas 1-3 szkoły podstawowej nauczyciel przedszkola rodzice |
5 |
Sprzątanie Świata |
13 -15.09.2023r. |
Wychowawcy klas |
6 |
Dzień Chłopaka |
28.09.2023r |
Samorząd Szkolny nauczyciele i wychowawcy |
7 |
Dzień Nauczyciela Pasowanie na przedszkolaka Ślubowanie pierwszej klasy |
16.10.2023r 13.10.2023r 24.10.2023r |
Samorząd Szkolny rodzice Zespół taneczny Wychowawcy klas szkoły podstawowej i przedszkola |
8 |
Bal Wszystkich Świętych |
27.10.2023r. przedszkole 26.10.2023r. I – III |
p. P. Bojarowski nauczyciele wychowawcy nauczyciele przedszkola |
9 |
Święto Niepodległości |
09.11.2023r. |
p. M. Łęgowska p. D.Kaszuba p. M. Dybowski p. R.Gozdan-Mańkowska p. J. Błaszczyk - Pyska |
10 |
Dzień Języków |
22.11.2022r. |
p. M. Warszycka, p. J. Pietrus Dyrektor |
11 |
Andrzejki |
30.11.2023r. |
Samorząd Uczniowski nauczyciele i wychowawcy |
12 |
Mikołajki w przedszkolu |
06.12.2023r. |
nauczyciele przedszkola |
13 |
Akcja „Podziel się sercem” |
Grudzień |
Samorząd uczniowski Rodzice |
14 |
Jasełka |
22.12.2023r. |
p. P. Bojarowski p. M.Dybowski |
15 |
Dzień Babci i Dziadka |
23.01.2024r. |
wychowawcy klas 1-3 szkoły podstawowej nauczyciele przedszkola rodzice |
16 |
Choinka – zabawa karnawałowa |
08.02.2024r. |
Dyrektor Szkoły nauczyciele i wychowawcy rodzice |
17 |
Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych |
04.03.2024r. |
p. J. Pietrus p. M. Warszycka |
18 |
Pierwszy dzień wiosny |
21.03.2024r. |
Samorząd Uczniowski nauczyciele i wychowawcy |
19 |
Misterium Wielkanocne |
27.03.2024r |
|
20 |
Kangur matematyczny |
Marzec |
p. W. Cichocka p. M. Kulińska |
21 |
Konkurs recytacji w języku angielskim i niemieckim |
Marzec |
p. J. Pietrus p. M. Warszycka Dyrektor |
22 |
Tydzień z książką |
Kwiecień |
p. M. Łęgowska – Podlaska, p. M. Krużyńska |
23 |
Turniej BwRD |
Kwiecień |
Dyrektor szkoły p. J. Błaszczyk – Pyska p. A. Zykubek |
24 |
Święta Majowe |
26.04.2024r. |
p. M. Berkowska p. M. Kulińska p. Dybowski |
25 |
Dzień Rodziny |
03.06.2024r. |
Dyrektor Szkoły nauczyciele wychowawcy klas 1-8 szkoły podstawowej, nauczyciele przedszkola rodzice |
26 |
Konkurs „O złote pióro Wójta Gminy Waganiec” |
04.06.2024r. |
p. M. Berkowska p. D. Kaszuba p. J. Błaszczyk - Pyska |
27 |
Pożegnanie absolwentów szkoły podstawowej |
20.06.2024r. |
p. D. Kaszuba p. M. Berkowska samorząd szkolny |
28 |
Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 |
21.06.2024r. |
Dyrektor szkoły, Zespół taneczny, samorząd szkolny |
Problemy i zagrożenia. Zadania i sposoby realizacji |
Sfera rozwoju ucznia |
Odpowiedzialni |
Termin realizacji |
Bezpieczeństwo pogadanki na temat zasad BHP na terenie szkoły, na lekcjach, zaznajomienie z zasadami przepisów ruchu drogowego, przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, pogadanka na temat „Bezpieczna droga do szkoły”, konkurs rowerowy BRD, próbny alarm przeciwpożarowy, pogadanka - „Bezpieczne ferie”, wakacje, zajęcia psychoedukacyjne przeciwdziałające agresji i przemocy, pogadanki na temat bezpieczeństwa w Internecie. |
fizyczna, społeczna |
wychowawcy, nauczyciele
wychowawcy klas nauczyciele wf i edb wychowawcy klas wychowawcy klas psycholog szkolny wychowawcy, nauczyciele informatyki |
wrzesień
cały rok
kwiecień wrzesień luty, czerwiec cały rok cały rok |
Duża absencja, wagarowanie - analiza frekwencji, przyczyn i skali absencji oraz wagarowania uczniów,
- prowadzenie rozmów z uczniami wagarującymi, wysondowanie przyczyn,
- ustalanie z rodzicami systemu kontaktów i wzajemnego informowania się o frekwencji uczniów w szkole,
- podejmowanie działań prawnych wobec rodziców nie reagujących na problemy wysokiej absencji i wagarowania. |
psychiczna, społeczna |
wychowawcy
wychowawcy
wychowawcy
dyrektor |
cały rok
cały rok
wrzesień
cały rok |
- lekcje wychowawcze i zajęcia poświęcone tematyce roli rodziny w życiu człowieka,
- zajęcia WDŻ,
- konkurs „Drzewo genealogiczne”,
- uroczystości z udziałem rodziców: ślubowanie klas pierwszych, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Święto Pieczonego Ziemniaka, Choinka noworoczna, Dzień Rodziny,
- wyjazdy z udziałem rodziców. |
społeczna, duchowa, fizyczna |
wychowawcy
M. Łęgowska
nauczyciele j. polskiego i historii
wychowawcy
wychowawcy |
cały rok
cały rok
październik
cały rok
cały rok |
Zaburzenia w rozwoju psychofizycznym - analiza problemu przy pomocy psychologa szkolnego,
- promowanie „szkoły przyjaznej dla dziecka”, dostosowywanie wymogów edukacyjnych do możliwości psychofizycznych ucznia,
- ustalenie sposobu stałych kontaktów z domem rodzinnym ucznia, ustalenie wspólnych działań dla przezwyciężenia problemów emocjonalnych. |
psychiczna, społeczna |
psycholog szkolny
nauczyciele
wychowawcy |
wrzesień
cały rok
cały rok |
Samodoskonalenie lekcje wychowawcze dotyczące poznawania i wyrażania siebie, pracy nad własnym rozwojem, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, wyrównawcze i logopedyczne,
program Edukacyjno-Terapeutyczny „Ortograffiti”,
- koła zainteresowań, np. taneczne, muzyczne. |
psychiczna, społeczna |
wychowawcy
logopeda, nauczyciele przedmiotu
nauczyciele zajęć terapeutycznych
nauczyciele |
cały rok
zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, wyrównawcze i logopedyczne cały rok
cały rok |
W zdrowym ciele zdrowy duch
- realizacja tematów dotyczących rozwoju fizycznego człowieka, prawidłowego odżywiania, higieny ciała i zdrowego stylu życia na lekcjach wychowawczych i zajęciach przedmiotowych,
- program profilaktyczny „Trzymaj formę”,
- zawody sportowe szkolne i międzyszkolne,
- Dzień Rodziny,
- program profilaktyczny „Veto wobec uzależnień”.
|
fizyczna, społeczna, psychiczna, duchowa |
wychowawcy, nauczyciele przyrody i techniki
R. Gozdan-Mańkowska
nauczyciel wych. fiz.
nauczyciele, Rada Rodziców nauczyciele wf, Dyrektor Szkoły, D. Kaszuba, J. Błaszczyk-Pyska |
cały rok
cały rok
czerwiec
maj/czerwiec
kwiecień - czerwiec |
Ja w klasie i szkole
lekcje wychowawcze i zajęcia poświęcone tematyce relacji w grupie,
- miesięczne dyżury klas,
- dyżury na stołówce, korytarzu szkolnym, pomoc w organizacji imprez szkolnych, pełnienie przydzielonych funkcji w szkole,
- prace w SU,
- pomoc koleżeńska,
- obchody Święta Edukacji Narodowej,
- obchody Święta Niepodległości,
- organizacja imprez na terenie szkoły: Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, jasełka, zabawa andrzejkowa, choinka noworoczna, walentynki, konkurs na Miss i Mistera szkoły,
- pożegnanie klasy klasy VIII |
społeczna, fizyczna, psychiczna, duchowa |
wychowawcy
wychowawcy
wychowawcy, opiekunowie SU
opiekunowie SU
nauczyciele, SU
nauczyciele
nauczyciele
opiekunowie SU Rada Rodziców
wychowawcy kl.VIII |
cały rok
w/g harmonogramu
cały rok
cały rok
cały rok
październik
listopad
cały rok
czerwiec |
To są moje korzenie - konkurs fotograficzny lub plastyczny „Wszystko co bliskie, nie jest nam obce” - kącik regionalny,
- lekcje wychowawcze i przedmiotowe dotyczące historii i tradycji regionu oraz kraju,
- wycieczki krajoznawcze,
- akademie związane ze świętami narodowymi,
- uporządkowanie i zapalanie zniczy na zaniedbanych grobach brudnowskiego cmentarza. |
psychiczna, duchowa, społeczna |
SU, biblioteka, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
wychowawcy
nauczyciele
nauczyciele historii, j. polskiego, j. obcych
wychowawcy, SU |
kwiecień/maj
cały rok
cały rok
listopad-maj
listopad |
Jestem odbiorcą i twórcą kultury - wycieczki do muzeów, teatrów, kin, na wystawy,
- Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Waganiec,
- konkursy przedmiotowe,
- koncert kolęd i pastorałek,
- konkursy międzyklasowe związane z tradycjami świąt, -konkurs na najładniejszą gazetkę szkolną. |
psychiczna, społeczna, duchowa |
nauczyciele, wychowawcy
nauczyciele j. polskiego
nauczyciele przedmiotów
nauczyciel muzyki i religii
SU
|
cały rok
maj
cały rok
styczeń
cały rok
cały rok |
Ja i społeczność lokalna - akcja charytatywna „Podziel się sercem” , w formie wolontariatu, świąteczne kawiarenki,
- spotkanie środowiskowe dla dzieci niepełnosprawnych, ich rodziców i nauczycieli,
- kartki , podarunki dla sponsorów (wolontariat),
- przygotowanie upominków dla dzieci niepełnosprawnych (wolontariat),
- akcja " tydzień z książką" - udział rodziców w promowaniu czytelnictwa,
- współpraca ze Schroniskiem Disel w Wygodzie oraz z Caritasem
- konkurs plastyczny dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. |
fizyczna, społeczna, psychiczna |
A.Zykubek, M. Łęgowska, J. Błaszczyk-Pyska
A. Zykubek Dyrektor Szkoły, D.Kaszuba,
J. Błaszczyk-Pyska, R. Gozdan-Mańkowska,
A.Zykubek
bibliotekarz
nauczyciele, SU P.Bojarowski
R.Gozdan-Mańkowska |
cały rok
czerwiec
grudzień
grudzień
kwiecień
cały rok
Czerwiec |
Jestem dzieckiem w epoce informacji - lekcje wychowawcze i przedmiotowe dotyczące bezpiecznego posługiwania się komputerem i Internetem, portalami społecznościowymi,
- lekcje biblioteczne z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej,
- działanie Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM),
- współpraca z Gminną Biblioteką w Wagańcu oraz Publiczną Biblioteką w Ciechocinku,
-Spotkania z ciekawymi ludźmi wykłady multimedialne dra A. Zykubka z KUL-u,
- strona internetowa szkoły, szkolny facebook i youtube. |
fizyczna, społeczna, psychiczna |
wychowawcy, nauczyciele
nauczyciel bibliotekarz
nauczyciel informatyki
nauczyciel j. polskiego, nauczyciel- bibliotekarz
SU
W.Cichocka, D. Kaszuba, J. Błaszczyk-Pyska |
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok |
Agresja, wandalizm - badanie skali problemu za pomocą wywiadu, obserwacji analizy „zeszytów uwag”, informacji od nauczycieli i uczniów,
- nawiązanie współpracy z Policją, organizowanie spotkań z uczniami i rodzicami. |
psychiczna, społeczna |
wychowawcy
Dyr. Szk. |
styczeń
cały rok |
Wulgarny język - analiza problemu za pomocą wywiadów, rozmów z uczniami i rodzicami, spostrzeżeń i obserwacji zachowań uczniowskich odnotowanych w „zeszytach uwag”,
- pedagogizacja rodziców, ukazanie problemu rodzicom,
-prowadzenie lekcji ukazujących kontrast między językiem wulgarnym a poprawną polszczyzną,
- przeprowadzenie lekcji języka polskiego na temat zjawisk przejmowania słów i zwrotów obcojęzycznych. |
psychiczna |
wychowawcy klas
Dyrektor Szkoły, psycholog
nauczyciele: jęz. polskiego, religii, muzyki.
nauczyciele jęz. polskiego |
styczeń
II sem.
cały rok
cały rok |
Kontakty z używkami - analiza skali problemu za pomocą wywiadu i innych dostępnych metod i narzędzi badawczych,
- pogadanki na godzinach z wychowawcą na temat nałogów, oglądanie filmów na temat uzależnień od używek, gier komputerowych, Internetu,
- pomoc materialna dla dzieci z rodzin zagrożonych patologią społeczną przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Patologii Społecznych,
-włączenie dzieci z najbiedniejszych rodzin zagrożonych patologią społeczną do szkolnej akcji dożywiania,
- przestrzeganie zakazu opuszczania terenu szkolnego przez uczniów, wzmocnienie dyżurów nauczycielskich w czasie imprez szkolnych, sprawdzanie tożsamości osób przychodzących do szkoły. |
fizyczna, psychiczna |
wychowawcy
wychowawcy klas
Dyr. Szk.
wychowawcy klas, nauczyciele dyżurujący |
wrzesień
cały rok
cały rok
wrzesień
cały rok |
Niska kultura osobista, zachowania niepożądane w kontaktach międzyludzkich - analiza skali problemu na podstawie wywiadów, obserwacji i notatek nauczycieli,
- włączenie nauki zasad „savoir vivre’u” jako priorytetowych do wychowawczych planów klasowych,
- respektowanie zasad „savoir vivre’u” w codziennym życiu, stały nadzór i zwracanie uwagi przez wszystkich nauczycieli na postawy uczniowskie,
- promowanie zachowań pożądanych, kształtowanie umiejętności korzystania z dóbr kultury, takich jak: teatr, opera, film, kultura materialna. Wycieczki szkolne promujące kulturę,
- organizowanie konkursów promujących kulturalne zachowania: konkurs „Dama szkoły” i „Dżentelmen szkoły”, konkurs na najgrzeczniejszą klasę. |
psychiczna, społeczna, fizyczna, duchowa |
wychowawcy
wszyscy nauczyciele,
SU |
cały rok
cały rok
cały rok |
Niska wrażliwość ekologiczna, niska wrażliwość na higienę własną i czystość otoczenia - analiza skali problemu za pomocą wywiadu i obserwacji uwag,
- coroczny udział w akcji „Sprzątanie świata” i „Dzień Ziemi”, kształtowanie wrażliwości na czystość środowiska przyrodniczego,
- udział w konkursach dotyczących ochrony środowiska,
- promowanie w pracy wychowawczej potrzeby przestrzegania higieny osobistej i czystości otoczenia jako gwaranta zachowania zdrowia i prawidłowego rozwoju człowieka, - redagowanie „gazetki ściennej” o tematyce proekologicznej i prozdrowotnej, promowanie zachowań pożądanych, - program „Trzymaj formę”, |
fizyczna, społeczna , |
wychowawcy
wychowawcy
nauczyciel biologii i przyrody
wychowawcy klas
nauczyciel biologii
R. Gozdan-Mańkowska |
styczeń
wrzesień, kwiecień
cały rok
cały rok
cały rok
cały rok |
Przebieg i efekty pracy w zakresie wychowania są poddawane systematycznej obserwacji i ocenie.
2. Sposób i środki ewaluacji.
Obserwacja zachowania uczniów, stopnia rozumienia i zinternalizowania norm.
Obserwacja postępu w zachowaniu i nauce (okresowa ocena postępu).
Ocena ilości i jakości wytworów prac uczniowskich - prace plastyczne, fotograficzne, literackie (przegląd).
Ocena poziomu wiadomości i umiejętności uczniów biorących udział w
konkursach.
Frekwencja na zajęciach organizowanych przez szkołę (analiza dokumentów).
Wyniki ewaluacji programu prowadzonej wśród uczniów i ich rodziców (wywiad, rozmowa).
Ocena samopoczucia uczniów w szkole (obserwacja, wywiad).
3. Wskaźniki ewaluacji.
A. Ilościowe
Frekwencja uczniów na zajęciach lekcyjnych.
Liczba uczestników zajęć pozalekcyjnych, wychowawczych, edukacyjnych, terapeutycznych: procent ogółu uczniów.
Ilość prac wykonanych przez uczniów.
Liczba uczniów z problemami wychowawczymi.
Liczba uczniów przystępujących do konkursów, liczba laureatów.
Ilość wycieczek organizowanych przez szkołę.
Liczba rodziców zaangażowanych w pracę szkoły.
B. Jakościowe
Aktywność uczniów na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
Umiejętności, wiadomości, postawy uczniów.
Samopoczucie uczniów w szkole.
Przyczyny nieobecności uczniów na zajęciach.
Przestrzeganie zasad sformułowanych w programie.
Postęp w zachowaniu i uczeniu się.
Współpraca z rodzicami uczniów.