Uczniowie klas piątej i szóstej pracowali na zajęciach j.polskiego metodą lapbook. Wykonali prace na temat lektur „Tajemniczy ogród” i „W pustyni i w puszczy”. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której można umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na kolanach, stąd właśnie jej nazwa.
Dnia 19.05 odwiedził naszą szkołę Pan doktor Andrzej Zykubek – pracownik naukowy KUL w Lublinie. Wygłosił wykład pt. „Czy leniwiec może wysłać SMS, w którym poprosi o dojrzałą pomarańczę”? Spotkanie było bardzo ciekawe. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy VI oraz I i II gimnazjum.
Dnia 17.05.2017r. odbyło się spotkanie gimnazjalistów z pielęgniarką – p. Agnieszką Kulpą. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzieli się, czym jest uzależnienie. W języku potocznym termin ten jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm) czy papierosów (nikotynizm). W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji lub internetu.
Prowadząca zwróciła uwagę na sygnały ostrzegawcze, którymi są: zmiana przyjaciół, gorsze wyniki w nauce, kłopoty z koncentracją, ospałość lub pobudzenie, wagary i agresja, oszustwa i kradzieże, zmiany w wyglądzie.
Uzależnienie to nie jedyny efekt uboczny stosowania narkotyków. Przy długotrwałym nadużywaniu są trucizną, która powoli niszczy cały organizm. Wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także mogą zmieniać psychikę człowieka.
Alkohol działa negatywnie na cały organizm. Atakuje niemal wszystkie układy narządów wewnętrznych, siejąc spustoszenie w mózgu, żołądku, wątrobie, sercu, naczyniach krwionośnych i wszędzie, gdzie uda mu się dotrzeć. Powoduje wiele rozmaitych schorzeń. Jest zabójcą o kompleksowym działaniu. Palenie skraca życie! Jeden papieros zabiera około 10 minut czasu życia. Dziennie wypalenie jednej paczki papierosów zajmuje 3 godziny i 30 minut. Rocznie - to prawie 1160 godzin! W ciągu 10 lat to aż 12 000 godzin! Paląc papierosy, zwiększa się trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego.
Uczniowie podczas dyskusji wskazali niepożądane działania dopalaczy: porażenie układu oddechowego i układu krążenia, poważne zaburzenia rytmu serca do zatrzymania jego akcji włącznie, gwałtowne skoki ciśnienia prowadzące do utraty przytomności, udarów mózgu lub zawałów serca, nieodwracalne zmiany w organizmie człowieka także śmierć. Należy pamiętać, że w więzieniu uzależnienia nawet jedno spróbowanie grozi dożywotnim nałogiem.
Prowadząca wskazała także rodzaje hazardu: gry liczbowe, loterie pieniężne, loterie fantowe, gry cylindryczne (np. ruletka, gry w karty: blackjack, poker, baccarat, gry w kości, gra bingo, loterie promocyjne, zakłady wzajemne, gry na automatach.
Każdy człowiek jest w stanie pokonać uzależnienie. Może normalnie żyć i nie być jego więźniem!
13 maja drużyna ze szkoły podstawowej w składzie Julia Lasota, Maja Rybczyńska, Jakub Kaźmierczak i Kamil Kurczewski oraz drużyna z gimnazjum w składzie Zuzanna Rybczyńska, Bartosz Lasota i Radosław Dylewski reprezentowali powiat aleksandrowski na eliminacjach okręgowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej składał się z 4 konkurencji – testów wiedzy oraz testów skrzyżowania, praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy, jazdy po sprawnościowym torze przeszkód oraz jazdy po miasteczku ruchu drogowego.
Obydwie nasze drużyny zajęły ostatecznie VI miejsca.
Uczennice klasy III gimnazjum Klaudia Szczesna i Joanna Tokarska wzięły udział w ogólnopolskim konkursie chemicznym Alchemik. Klaudia uzyskała bardzo dobry wynik natomiast Joanna została wyróżniona. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Społeczność naszej szkoły 11 maja obchodziła DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH. Celem uroczystości było upowszechnianie wiedzy o krajach Unii Europejskiej w formie konkursu połączonego z dobrą zabawą. Uczniowie przygotowali prezentacje oraz śpiewali piosenki w różnych językach. Dotatkowo gimnazjaliścu przygotowali potrawy charakterystyczne dla danego państwa.
Dnia 27.04.2017r. odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Celem apelu było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie na film promujący zasady savoir-vivre'u „Od ignoranta do eleganta".
Uczniowie w ramach lekcji przyrody zorganizowali zbiórkę zużytych telefonów komórkowych oraz starych baterii. Dodatkowo dzieci hodowały rośliny ozdobne, które wysadziły przed budynkiem szkoły. Młodzież brała również udział w sprzątaniu okolic Brudnowa.
W ostatnim tygodniu kwietnia odbył się po raz drugi " Tydzień z książką". Uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali regał na książki i rozpropagowali akcję " Bookcrossing" - czyli idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Natomiast uczennice klasy I gimnazjum każdego dnia odwiedzały najmłodszych uczniów szkoły podstawowej i czytały bajki, wierszyki. Opracowały również zabawy i konkursy związane z przeczytanymi opowiadaniami. Do akcji czytania dzieciom dołączyli się rodzice. W klasie I szkoły podstawowej bajkę przeczytała pani Monika Wesołowska, która niewątpliwie zyskała wielką sympatię dzieci. W klasie II " O rybaku i złotej rybce" czytała pani Agnieszka Pulczyńska. Czytając bajkę pani Agnieszka znakomicie operowała głosem, co pozwoliło wprowadzić atmosferę zaciekawienia. Uczniowie z ochotą odpowiadali na zadawane pytania. Natomiast wierszyki Pana Pierdziołki w klasie III przeczytała pani Barbara Ratajczyk. Dziękujemy rodzicom za włączenie się w akcję i zapraszamy do dalszej współpracy.
Pan Dyrektor wręczył dyplomy LAUREATA i FINALISTY Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. LAUREATEM z biologii została Klaudia Szczesna, natomiast FINALISTĄ z matematyki Wojciech Ferner.
27.04.2017r w Zespole Szkół w Zbrachlinie odbyła się trzecia edycja konkursu o historii gminy Waganiec, w którym wzięła udział młodzież z naszej szkoły. Nasze drużyny ze Szkoły Podstawowej oraz z Gimnazjum zajęły I miejsca. Gratulujemy!
22.04.2017r odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Turniej składał się z następujących konkurencji: test wiedzy o ruchu drogowym, test skrzyżowania, przejazd po torze przeszkód, przejazd po miasteczku drogowym oraz udzielanie pomocy przedmedycznej. I miejsce zajęła drużyna z Brudnowa, II miejsce drużyna z Niszczew i III miejsce drużyna z Ciechocinka. Młodzieżowym Mistrzem Ruchu Drogowego została Julia Lasota. O turnieju można przeczytać w prasie.
W dniu 4 kwietnia uczenice SP Brudnowo, Natalia Suchara i Zofia Winkler brały udział w XIV Powiatowym Turnieju Ortograficznym w Aleksandrowie Kujawskim. Pisały test sprawdzający znajomość zasad ortografii i interpunkcji oraz dyktando. W kategorii szóstoklasistów Natalia Suchara brała udział w dogrywce o III miejsce, ostateczne zajmując IV. Gratulujemy uczennicom i życzymy powodzenia w Konkursie O Złote Pióro Wójta Gminy Waganiec.
Dnia 22 marca br. odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszami Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei z Bydgoszczy. Było ono uwieńczeniem przeprowadzonych zajęc z cyklu „Bezpieczny uczen – droga do szkoły”.
Zaproszeni goscie to : Pan Andrzej Kułakowski , Pan Józef Podolski oraz Pan Tomasz Chorąży. Na spotkaniu zaprezentowano tematykę zwiazaną z komunikacja kolejowa. Poinformowano uczniów o bezpieczeństwie podczas podróży oraz możliwości uzyskania pomocy w sytuacjach zagrożenia. W czasie spotkania przekazano informacje związane z bezpiecznym korzystaniem z przejazdów kolejowego w ramach akcji „Szlaban na ryzyko” .
Dzieci i młodzież mogli również na chwilę wcielic się w role funkcjonariusza SOK. Wyposażeni w odpowiedni sprzęt „ ruszali do akcji”. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród chłopców, cieszyły się kaski ochronne z tarczami i pałkami. Chłopcy wprawiali się w zakladanie i zdejmowanie kajdanek.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali okolicznościowe gadżety .
21 marca uczniowie naszej szkoły świętowali nadejście Wiosny. W radosnych nastrojach przeżyli ten dzień w miłej atmosferze. Pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż na wagarach. Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski, wychowawców i innych nauczycieli. Odbyło się wiele konkursów pod hasłem "Czas na zdrowie", a na koniec uczniowie otrzymali nagrody. Dla wszystkich był wielki kosz słodyczy.
20.03.2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Brudnowie uczestniczyli w nietypowej, bo żywej lekcji historii organizowanej przez grupę Kapsuła Czasu z Torunia. Najpierw odbyła się lekcja dla klas 1-5 pod tytułem " Gród i drużyna Mieszka I - początki państwa polskiego", natomiast dla klas 6 sp i I-III gimnazjum przygotowano zajęcia " Chłop, mieszczanin i rycerz - o życiu w średniowieczu". Opowieść o realiach wczesnego średniowiecza uatrakcyjniona była historycznymi rekwizytami i strojami tworzonymi przez profesjonalnych rekonstruktorów. Uczniowie mogli wcielić się w rolę tarczownika i woja pancernego, a starsi uczniowie chłopa, rycerza i mieszczanina. Pozorowana walka między wojownikami wzbudziła ogromne zainteresowanie widzów. Również żywe emocje towarzyszyły odgrywanemu przez prowadzących pojedynku Mieszka I i margrabiego Hodona pod Cedynią. Uczniowie poznali charakterystyczne pojęcia, fakty i ciekawostki historyczne. Mogli „dotknąć” historii dzięki bogatej oprawie w postaci historycznych rekwizytów i strojów, a także usłyszeć charakterystyczne dla epoki słowa i zobaczyć, jakie były wówczas tkaniny bądź poczuć, ile ważyła kolczuga czy miecz. Cała historyczna prezentacja odbyła się z udziałem chętnych uczniów. Widzowie i uczestnicy dobrze się bawili, a przy okazji utrwalili treści historyczne poznane na zajęciach szkolnych i poszerzyli swoją wiedzę o nowe, ciekawe zagadnienia dotyczące tematu.
07.03.2017roku młodzież z naszego gimnazjum brała udział w wycieczce do Ciechocinka. Najpierw uczniowie odwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 2, gdzie dowiedzieli się jakie wymagania należy spełnić, aby zostać strażakiem; jaka jest możliwość zatrudnienia i warunki pracy. Poza tym zwiedzili garaż i zapoznali się z wyposażeniem wozów bojowych oraz codziennymi obowiązkami strażaków. Następnie gimnazjaliści przeszli do Miejskiej Biblioteki, gdzie wzięli udział w ciekawych zajęciach i dowiedzieli się jak korzystać z katalogów komputerowych przy wypożyczaniu książek.
To już kolejny sukces Klaudii Szczesnej - uczennicy klasy III gimnazjum. Tym razem Klaudia uczestniczyła w finale Konkursu Przedmiotowego z Biologii organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Uzyskując wynik 97%, uczennica zdobyła tytuł LAUREATA tego konkursu na szczeblu wojewódzkim. Finalistą Konkursu Kuratoryjnego z matematyki na szczeblu wojewódzkim został Wojciech Ferner.
16.02.2016 roku w naszej szkole odbył się GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ połączony z profilaktyką uzależnień. W czasie zawodów uczestnicy mieli za zadanie wykonać plakat pod hasłem "Dzięki sportowi i rekreacji uzależnieniom mówimy NIE"
Dziewczęta: I miejsce Gimnazjum w Zespole Szkół w Zbrachlinie, II miejsce Gimnazjum w Zespole Szkół w Brudnowie
Chłopcy: I miejsce Gimnazjum w Zespole Szkół w Zbrachlinie, II miejsce Gimnazjum w Zespole Szkół w Brudnowie