21.03.2013r. uczniowie naszej szkoły świętowali nadejście wymarzonej pory roku. Mimo niesprzyjającej pogody wszyscy przeżyli ten dzień w bardzo miłej atmosferze. Z uśmiechem na twarzy pokonali wiosenny mróz.
Na początek odbył się konkurs na najpiękniejszy strój wiosenny. Miss Wiosny została Krystyna, w którą wcielił się Krystian Zimkiewicz, Misterem zaś Chuck Norris- czyli Aleksandra Nowak. Przedstawiciele poszczególnych klas wzięli udział w karaoke. Zwycięzcami zostali chłopcy z kl.III gimnazjum . Na uznanie zasłużyła Sara Parasińska, która doskonale pamięciowo opanowała rolę w skeczu. W przerwie odbyło się wspólne śniadanie.
Potem swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele zespołu„ Funk Rockass”, którzy pokazali , jak można tańczyć Break Dance.
Na koniec odbył się teleturniej „ Kocham Cię, Polsko”- świetnie prowadzony przez Roksanę Drążkowską i Kamila Wojciechowskiego.
Program tego radosnego dnia został opracowany przez Samorząd Uczniowski, wychowawców i innych nauczycieli.
Jak co roku w Zespole Szkół w Brudnowie zorganizowano zabawę choinkową, która odbyła się 12.01.2013r. Zabawy, wspólne tańce, poczęstunek i dyskoteka uatrakcyjniły karnawałowy czas uczniom naszej szkoły i umożliwiły integrację społeczności szkolnej.
Dnia 11.12.2012r. o godzinie 11.30 w Zespole Szkół w Brudnowie rozpoczęła się uroczystość obchodów 50-lecia szkoły. Podniosłość święta podkreśliła obecność pocztu sztandarowego. Gospodarzem uroczystości był pan Tadeusz Szudzik- dyrektor Zespołu Szkół w Brudnowie. Część oficjalną prowadziły uczennice klasy III gimnazjum- Andżelika Kaźmierczak i Dominika Zielińska.
Obchody jubileuszu zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Starostwa Powiatu Aleksandrowskiego w osobach: p. M. Drab, p.P.Smykowska.
Władze gminne reprezentowali: p. E. Musiał- zastępca Wójta Gminy Waganiec, p.D. Roszko- skarbnik Gminy Waganiec, p.M. Dyko- przewodniczący Rady Gminy Waganiec, p. M. Bińkowska- kierownik Zespołu Obsługi Szkół w Wagańcu .
Dostojnymi gośćmi byli: p. Stanisław Kamiński, który przez 27 lat pełnił stanowisko dyrektora Zespołu Szkół w Brudnowie, ksiądz proboszcz C. Jabłoński, p. M. Grzegórska- dyrektor Szkoły Podstawowej im. „Orła Białego” w Niszczewach, p. V. Smulska- dyrektor Zespołu Szkół im. „ Ignacego Jana Paderewskiego” w Zbrachlinie, p. S. Kowalska- przewodnicząca Rady Rodziców w Brudnowie, p. R. Organiściak- kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej w Wagańcu, radni Gminy Waganiec: p. Mieczysław Kołowrocki i p. Wojciech Marut .
W uroczystości brali udział byli nauczyciele: p. Z. Kamińska, p. A. Niedziałkowska, p. J. Krieger, p. J. Belter, p. L. Jakubowska, p. J. Ciećwierz, p. A. Garus. Byłego dyrektora Szkoły Podstawowej w Brudnowie p. H. Studzińskiego reprezentowała córka a zarazem nauczycielka tej szkoły- p. A. Głowacka.
Prowadzące serdecznie powitały również wszystkich nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców, uczniów oraz absolwentów szkoły , którzy licznie przybyli na uroczystość.
Jako pierwszy głos zabrał gospodarz- pan T. Szudzik, który przedstawił krótki rys historyczny Jubilatki i opowiedział o aktualnych osiągnięciach uczniów.
Część artystyczną rozpoczął zespół taneczny „ Bingo” prowadzony przez p. R. Gozdan-Mańkowską. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno- muzyczny przygotowany przez p. Dorotę Kaszubę i p. T. Szudzika. Słowa wierszy i piosenek wiązały się tematycznie z prezentacją multimedialną ukazującą historię szkoły oraz ciekawostki z życia absolwentów. Prezentację przygotowała p. J. Błaszczyk- Pyska. Nie zabrakło chwil wspomnień i wzruszeń. Gości zachwyciła także poleczka zatańczona przez uczniów klas II i III. Część artystyczną zakończył występ orkiestry szkolnej z mażoretkami.
W czasie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście, a wśród nich : p. M. Drab, p. E. Musiał, p. M. Dyko, p. W. Marut ,p. V. Smulska, p.M.Grzegórska, którzy oprócz miłych słów podarowali upominki.
Dyrektor szkoły odczytał także życzenia przesłane przez: p. poseł D. Kopaczewską, p. G. Troszyńską z Włocławskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i p. H. Stachowską. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim , którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości.
Obchody zakończyły się wspólnym odśpiewaniem „ Sto lat” i poczęstunkiem 16-kilogramowego tortu , który ufundowała Rada Rodziców.
W czasie uroczystości goście otrzymali skromne prezenty i pamiątkowe gadżety: bombkę, długopis, plakietkę oraz wydanie specjalne „Gazety Uczniowskiej”.
Po części oficjalnej goście i absolwenci zwiedzili wystawy przygotowane przez p. A. Zykubek , m.in. „ Kącik wspomnień”, galerię zdjęć „ Tacy byliśmy”.
Po zwiedzeniu szkoły z osiągnięciami uczniów nadszedł czas na wspólny obiad a także indywidualne spotkania dyrekcji , byłych nauczycieli i absolwentów.
Uroczystość Jubileuszowa była okazją do spotkań, wielu wspomnień i uśmiechu oraz złożenia wpisu pamiątkowego w kronice szkolnej.
3 grudnia 2012r odbył się apel poświęcony Światowemu Dniu Walki z AIDS.
30 listopada w naszej szkole gościł p. dr Andrzej Zykubek. Wygłosił wykład na temat "Granice ziemskiego życia"
Możliwość istnienia życia pozaziemskiego od dawna rozbudzała ludzką wyobraźnię, czego świadectwem są m.in. liczne powieści science-fiction, traktujące o obcych, pozaziemskich formach życia. Zagadnienie to nie traci dzisiaj na swej popularności, na co wskazują nowe odkrycia astrobiologów i astrochemików[1] i duża liczba publikacji zarówno naukowych jak i popularnonaukowych. .
Badania astrobiologiczne przyczyniają się natomiast do pogłębiania naszej wiedzy o zjawisku życia i bliższego opisania interesującej grupy jednokomórkowych organizmów pro- i eukariotycznych zwanych ekstremofilami, które mogły (lub mogą) żyć na najbliższych sąsiadujących Ziemią planetach – gorącej (choć zbyt gorącej) Wenus i zimnym Marsie, jednym z księżyców Jowisza – Europie oraz na księżycach Saturna - Tytanie i Enceladusie. Mars, podobnie jak Ziemia, znajduje się w tzw. ekosferze, dlatego uzasadnione jest .
Zgodnie z obecną definicją, ekosfera jest to otaczająca gwiazdę, sferyczna warstwa, w której mogą istnieć planety zdolne do utrzymania na swych powierzchniach wody w stanie ciekłym (przy aktualnej aktywności Słońca strefa ta mieści się w granicach 0,84-1,67 au[2]). Takie samo znaczenie ma termin habitable zone (strefa nadająca się do zamieszkania). Obecność ciekłej wody wydaje się być warunkiem koniecznym lecz najprawdopodobniej niewystarczającym do tego, aby na danej planecie mogły funkcjonować organizmy, które przecież rozwijają się w całym spektrum warunków środowiskowych.
Do opracowania strategii i metod poszukiwania życia pozaziemskiego, niezbędna jest dobra znajomość spektrum warunków istnienia organizmów żywych oraz charakterystyka środowisk, w jakich żyją one na Ziemi. Szczególnie istotne jest, więc poznanie skrajnych ziemskich środowisk, w których jeszcze rozwijają się organizmy prokariotyczne. Środowiska te stają się tym samym aktualnym (możemy przecież poznać inne jeszcze bardziej skrajne ziemskie biotopy) wyznacznikiem granic ziemskiego życia (Tab. 1).
Tab. 1. Granice życia na Ziemi.
czynnik |
środowisko/źródło |
zakres |
wysoka temperatura |
podmorskie kominy hydrotermalne |
110-121 °C |
niska temperatura |
lód |
-17 do -20 °C |
wysokie pH |
jeziora sodowe lub jeziora zawierające jony Ca2+ (w postaci Ca(OH)2) |
pH > 11 |
niskie pH |
źródła wulkaniczne, kwaśne wody kopalniane |
pH -0,06 do 1 |
promieniowanie jonizujące |
promieniowanie kosmiczne i rentgenowskie, rozpad promieniotwórczy |
1,5-6 Gy |
promieniowanie UV |
światło słoneczne |
5.000 J/m2 |
wysokie ciśnienie |
Rów Mariański |
110,2 MPa |
zasolenie |
środowiska hipersłone |
5-36% (wody morskie 0,8-3,5%) |
środowiska oligotroficzne |
środowiska wodne ubogie w rozpuszcz. Corg. |
0,2-16 mg rozpuszcz. Corg./dm3 |
wysuszanie |
Pustynia Atakama (Chile), Mc Murdo Dry Valleys (Antarktyka) |
względna wilgotność |
Należy jednak pamiętać, że rozwój życia poza naszą planetą może realizować się w odmiennej (alternatywnej) formie i zupełnie innych niż ziemskie warunkach - np. życie które nie jest oparte o metabolizm zredukowanych form węgla (a np. o krzem, związki siarki), wodę wewnątrzkomórkową i materiał genetyczny w postaci kwasów nukleinowych.
[1] W literaturze przedmiotu występuje kilka synonimicznych określeń astrobiologii tj. egzobiologia, bioastronomia, biokosmologia, kosmobiologia, a astrochemia bywa również nazywana kosmochemią lub molekularną astrofizyką (astrofizyka cząsteczek).
[2] au – jednostka astronomiczna; jednostka odległości używana w astronomii równa 149 597 870 700 m; dystans ten odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca.
29 listopada świętowaliśmy andrzejki. Na początku wystąpił cyrk "Szok" z ciekawymi pokazami. Następnie uczniowie wzięli udział w zabawie. Organizatorzy zapewnili najnowsze przeboje. Nie zabrakło także wróżb. |
12 listopada z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie uczniowie zaprezentowali program artystyczny przygotowany pod kierunkiem p. J. Maksim. O oprawę muzyczną zadbał p. dyrektor T. Szudzik.
12 października 2012 r odbyło się ślubowanie pierwszaków. W tym uroczystym dniu, najmłodsi uczniowie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Z tej okazji zaprezentowali krótki program artystyczny. Po występach złożyli uroczystą przysięgę i zostali pasowani na uczniów. Pani wychowawczyni-M. Krużyńska, wręczyła każdemu pamiątkowe dyplomy, a dyr. szkoły p. T. Szudzik przypiął im plakietki. Pierwszoklasiści zostali przywitani przez koleżanki i kolegów z klasy II i III. Były dla nich wiersze , piosenka oraz drobne upominki. Nie zabrakło też prezentów od rodziców. Każde dziecko otrzymało rożki obfitości wypełnione słodyczami. Po uroczystej akademii uczniowie klas młodszych z wychowawcami, rodzicami oraz zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek. Był to dla pierwszaków szczególny dzień , który dostarczył im wiele radości, emocji. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
28 września po raz czwarty obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczestniczyli w nim uczniowie klas I-III SP, przedszkolaki, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się wspólną zabawą dzieci i rodziców. Potem były gry i konkursy. Dzięki ofiarności Starostwa Powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim zakupiono nagrody, które na koniec wręczono poszczególnym drużynom- nagrody rzeczowe. Ponadto w zależności od zdobytego miejsca zawodnicy dostali słodycze. Przy pięknej słonecznej pogodzie, ognisku i dobrej muzyce mile spędziliśmy czas. Zajadaliśmy się potrawami przygotowanymi przez mamy no i oczywiście pieczonymi ziemniakami.
3 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2012/2013. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się mszą św o godzinie 9.00. Po mszy wszyscy przeszli do szkoły. Tam zabrał głos pan Dyrektor. Na koniec wychowawcy spotkali się ze swoimi wychowankami.
29 czerwca ucziowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły uroczyście zakończyli rok szkolny 2011/2012. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. Po mszy w szkole zabrał głos pan Dyrektor, a następnie wręczył najlepszym uczniom świadectwa i nagrody. Później odbyła się krótka część artystyczna. Na koniec wychowawcy spotkali się w klasach ze swoimi wychowankami. |
Dnia 16.06.2012 roku po raz dziewiąty odbył się w Bądkowie Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych. Grupa "Bingo" z Brudnowa w kategorii wiekowej 7-12 lat zajęła I miejsce pozostawiając w tyle grupy taneczne z Ciechocinka, Aleksandrowa Kujawskiego, Osięcin i Bądkowa.
1 czerwca tradycyjnie w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Dziecka. Gry i zabawy dla uczniów przygotowały p.J.Błaszczyk-Pyska i p.R.Gozdan-Mańkowska, a w klasach młodszych p.M. Krużyńska i p. E. Paczkowska. Uczniowie brali udział w zawodach: hula-hop, odbijaniu piłeczki pingpongowej, skakaniu na skakance. Następnie rozegrano mecze piłki siatkowej i w zbijaka. Odbył się również konkurs tańca. Po zawodach zostały wręczone nagrody. W trakcie zabaw rodzice przygotowali poczęstunek dla swoich pociech oraz przejażdzkę tramwajem konnym. Wszyscy bawili się doskonale. Zdjęcia z imprezy można obejrzeć w naszym albumie fotograficznym.
Dnia 29.05.2012r. w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny „O Złote Pióro Wójta Gminy Waganiec” zorganizowany przez panie M. Berkowską i D. Kaszubę. Współorganizatorkami były panie J. Błaszczyk- Pyska i W. Cichocka..
W konkursie brało udział 12 uczestników szkół podstawowych z: Raciążka, Zbrachlina, Niszczew i Brudnowa.
Uczniowie zmagali się z trudnościami ortograficznymi w dwóch etapach: dyktandzie ortograficznym o tematyce ekologicznej oraz grze ortograficznej” Ortotris”.
I miejsce i główną nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Waganiec Pana Piotra Marciniaka otrzymał Gracjan Kida –uczeń klasy VI Szkoły Podstawowej w Raciążku im. Komisji Edukacji Narodowej.
II miejsce- Klaudia Kościuk –uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Brudnowie.
III miejsce-Radosław Piskorski - uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie.
Jury przyznało dwa wyróżnienia dla:
Julii Wojtasik –uczennicy klasy VI Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zbrachlinie,
Joanny Tokarskiej- uczennicy klasy IV Szkoły Podstawowej w Brudnowie.
Najwięcej punktów za dyktando otrzymali:
Julia Wojtasik , Krystian Majchrzak, Błażej Słomczewski , Gracjan Kida i Aleksandra Szudzik.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe a ich opiekunowie podziękowania.
Dnia 27.05.2012r.w Galerii „ Pod Dachem Nieba” w Ciechocinku odbyło się podsumowanie konkursu im. Ryszarda Kapuścińskiego na reportaż z powiatu aleksandrowskiego pn. ,,Ocalić od zapomnienia” zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka.
W konkursie brało udział sześć szkół: Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ciechocinku i gimnazja: z Ciechocinka, Nieszawy, Stawek, Bądkowa i Brudnowa.
Z naszej szkoły prace nadesłali następujący uczniowie: Jakub Deręgowski, Roksana Drążkowska, Andżelika Kaźmierczak, Mateusz Kaźmierczak, Aleksandra Kudlińska, Justyna Lasota, Katarzyna Marczewska, Aleksandra Nowak, Michał Świderski, Mateusz Wiśniewski i Dominika Zielińska przygotowani przez panie Monikę Berkowską I Dorotę Kaszubę.
GRAND PRIX OTRZYMAŁA JUSTYNA LASOTA, UCZENNICA KLASY III GIMNAZJUM ZA PRACĘ
„ ŚMIERĆ NIE JEST DLA MNIE ‘’
IV miejsce jury przyznało:
Roksanie Drążkowskiej , uczennicy klasy I gimnazjum za pracę pt. „ Kościół w Przypuście”
Nagrodzone uczennice i ich opiekunka odebrały nagrody rzeczowe i dyplomy z rąk wdowy po Ryszardzie Kapuścińskim, pani Alicji Kapuścińskiej.
W programie było także spotkanie z red. Mirosławem Ikonowiczem, dziennikarzem, reportażystą i przyjacielem Ryszarda Kapuścińskiego.
Więcej informacji na stronie Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka.
24 maja o godz. 16.00 odbył się uroczysty "Dzień Matki" w naszej szkole. Pan Tadeusz Szudzik - dyrektor szkoły wygłosił słowo wstępu, poczym zaprosił do obejrzenia programu artystycznego. Na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I-III. Były piękne wiersze i piosenki. Mamy były bardzo wzruszone.
Na koniec każde dziecko złożyło życzenia i wręczyło laurkę swojej mamie- serduszko na patyku.
Dnia 21 maja odbyła się akademia z okazji Świąt Majowych. Uczniowie przypomnieli o takich świętach, jak: 1 maja - Święto Pracy, 2maja - święto Flagi Rzeczypospolitej, 3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji , 18 maj 1944r. - rocznica bitwy pod Monte Cassino, 8 maj 1944r. - rocznica zakończenia II wojny światowej, 26 maj - Dzień Matki
10.05.2012 r w Zespole Szkół w Brudnowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród wszystkim uczestnikom IX edycji konkursu powiatowego Przemocy – Stop.
Na uroczystość przybyli – wójt gminy Waganiec Pan Piotr Marciniak, przedstawicielka starostwa powiatowego w Aleksandrowie Kujawskim Pani Paulina Smykowska i jurorka Pani Wanda Cichocka. Imprezę uświetnił występ zespołu tanecznego „Bingo” ze Szkoły Podstawowej w Brudnowie.
Nagrody wręczał dyrektor Zespołu Szkół - Tadeusz Szudzik i współorganizatorka konkursu Marlena Łęgowska.
21 marca uczniowie naszej szkoły świętowali nadejście Wiosny.
W radosnych nastrojach przeżyli ten dzień w miłej atmosferze. Pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej niż na wagarach.
Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski, wychowawców i innych nauczycieli. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.
Do obchodów Dnia Wiosny włączyli się aleksandrowscy policjanci. Mundurowi wspólnie z dziećmi wzięli udział w akcji „Jabłko-cytrynka”, która propagowała bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Na początku odbył się konkurs na najpiękniejszy strój wiosenny. Potem zostali wybrani- Miss i Mister Wiosny.
Najciekawszą częścią imprezy był korowód wiosenny i przemarsz orkiestry dętej z mażoretkami oraz Marzanną na czele po najbliższej okolicy.
Na koniec uczniowie klas młodszych obejrzeli spektakl o przyjaźni a starsi o cyberprzemocy w wykonaniu aktorów z Krakowa.
W przerwach uczniowie mogli zjeść przepyszne gofry i wiosenne kanapki przygotowane przez szkolnych wolontariuszy.
28 stycznia w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa. W programie imprezy znalazł się koncert zespołu muzycznego i zabawy dla maluchów. Wszyscy uczniowie otrzymali paczki. Było tez słodkie śniadanie. Młodzież szkolna świetnie się bawiła.